Kategoriler
seo

“Organ bağışı yaşam umududur”

Kayseri Ticaret Odası ve Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, organ bağışı konusunda vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ederek “Organ bağışı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Organ bağışı hayat kurtarır, insanlar için yaşam umududur.” dedi.

Hiçyılmaz, ‘Organ Nakli Haftası” nedeniyle bir açıklama yaptı. Türkiye’de yaklaşık 35 bin kronik böbrek hastasının haftanın en az 3 günü diyaliz makinelerine bağlanarak yaşamlarını zor şartlar altında sürdürdüklerine dikkat çeken Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, diyaliz hizmetlerinin böbrek hastaları için geçici bir çözüm olduğunu bu hastalar için kesin tedavinin ancak organ nakli ile gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Türkiye’de organ nakli konusunda önemli çalışmalar yapıldığını ancak organ bağışının dünya standartlarının çok altında kaldığına dikkat çeken Vakıf Başkanı Hiçyılmaz, “Toplumumuz organ bağışı konusunda yeterince duyarlı değil, organ bağışına dikkat çekmek ve toplumumuzu daha bilinçli hale getirmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Hiçyılmaz, organ ve doku nakli hizmetlerinde en önemli sorunun organ ve doku temini olduğunu söyledi.

Hiçyılmaz, “Ülkemizde ve kentimizde çok sayıda insan organ beklemektedir. Tüm vatandaşlarımızın konuya daha büyük hassasiyet göstermesini bekliyor ve vakfımıza destek olmaları çağrısında bulunuyorum.” diye konuştu.

Türkiye’de yürürlükte olan yasalar çerçevesinde 18 yaşını dolduran kişilerin, ölümlerinden sonra kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde tüm sağlık kuruluşlarına başvurabileceklerini hatırlatan Mahmut Hiçyılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini açıdan da organ bağışında bulunulmasında bir sakınca olmadığını bildirdiğini hatırlatarak “Organ bağışı hastaların umut ışığıdır ve yaşam kalitesinin arttırılmasında ki en önemli faktördür.” ifadelerini kullandı.

Erciyes Organ Nakli Vakfı, Organ Nakli Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Kayseri merkezde bulunan billboardlarda organ bağışına dikkat çekmek amacıyla afiş ve posterler yer alacak Kayseripark Alışveriş Merkezi’nde kurulan standlarda organ bağışına dikkat çeken broşürler dağıtılacak ayrıca, televizyon kanalları ve gazetelerde vatandaşların dikkatini çekmek amacıyla programlar yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.