Kategoriler
Haberler Manşet

Sağlık Bakanı’na Protesto *Video

Samsun’da bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, protokol ve vatandaşların katılımıyla yapılan ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü’nü protestolar eşliğinde tamamladı.

Samsun sahilinde sabah erken saatte başlayan yürüyüş, sahil yolu boyunca Yalova Gemisi’ne kadar devam etti ve aynı güzergahın geri dönülmesiyle son buldu. Yürüyüşte; Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na; Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bakanlık yetkilileri, hastane yöneticileri eşlik etti. Bakan Müezzinoğlu, yürüyüşün başında ve ortasında ayrı ayrı noktalarda sağlık kurumlarında çalışan ve işten çıkarıldıklarını söyleyen taşeron işçilerin protestosu ile karşılaştı. Yürüyüşte ilk protesto eylemini Dev Sağlık İş Samsun Şube Başkanı Yüksel Arslan tek başına yaptı. Bakan Müezzinoğlu’nun yanından geçtiğini gören Arslan, “Taşeron çalıştırmak yasaklansın” diye bağırdı. Korumaların ve güvenlik güçlerinin araya girmesiyle Arslan, olay yerinden ağzı kapatılarak uzaklaştırılarak gözaltına alındı. Bir diğer protesto eylemi ise Yalova Gemisi yakınında gerçekleşti. İsimleri belirlenemeyen iki taşeron işçi seslerini bakana duyurmaya çalıştı. Araya giren güvenlik güçleri şahısları olay yerinden uzaklaştırarak gözaltına aldı. Başladığı noktada sona eren yürüyüş sonunda Bakan Müezzinoğlu’na ve beraberindekilere meyve ikramı yapıldı.

Yürüyüşle ilgili kısa bir açıklama yapan Müezzinoğlu, “Sağlıklı bir yaşam için iki kelimeye çok ihtiyacımız var. Bunlardan bir tanesi sağlıklı beslenme, diğeri de hareket etmedir. O nedenle, biz Sağlık Bakanlığı olarak 2014 yılı sağlıklı beslenme ve hareket yılı olarak ilan ettik ve her cumartesi illerimizde halk sağlığı müdürlüklerimiz ve valiliklerimizin koordinasyonunda vatandaşlarımız ile birlikte sabah yürüyüşleri yapıyoruz. Sağlıklı beslenmenin emsali olarak da elma ve su, diyoruz. Sabah kahvaltısında süt, yoğurt, peynir, yumurta, tereyağ, zeytin, domates, biber. Bunlar da ülkemizde var olan gıdalarımız. Medyadan ve kamuoyundan arzumuz, kendilerine değer vermeleri, sağlıklı bir yaşamı sevdikleri ile birlikte uzun ve mutlu sürebilmeleri için sağlıklı beslenmeye ve harekete önem vermeleri. Günde çok değil, yarım saat kendilerine ayırsınlar, sonra sevdiklerine ayırsınlar. Hasta olup da iyi olma hayali kurmaktansa, sağlıklı bir yaşamı hep birlikte sürdürmek, en doğrusu ve en güzelidir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.