Kategoriler
Haberler Manşet

Sağlık Komisyonu Üyesi Demir, Hemşirelerin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Prof. Dr. Nurettin Demir, üniversite hastanelerindeki hemşire yetersizliği nedeniyle iş yükü artan hemşirelerin sorunlarını TBMM Genel Kurulunda gündeme taşıdı.

Hemşirelerin iş yüklerinin artmasından dolayı işlerini verimli olarak yapamadıklarını dile getiren Demir, “Örneğin, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hastanesinde her 1 hemşire en az 12 hastaya bakıyor. Bu durum hemşireleri hata yapma olasılığıyla karşı karşıya bırakıyor.” dedi. Maaş koşullarının düzeltilmesi, ek ödemelerinin arttırılması ve kreş saatlerinin çalışma saatlerine göre ayarlanması talepleri olduğunu söyleyen Demir, iş yükünün hafifletilmesi ve insanca çalışma şartları için hemşirelerin kadrolarının arttırılıp arttırılmayacağını sordu.

Demir’in sorduğu sorunun metni:

Üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler hemşire yetersizliğinden dolayı birçok sorun yaşıyor. Örneğin, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hastanesinde her 1 hemşire en az 12 hastaya bakıyor. Bu durum hemşireleri hata yapma olasılığıyla karşı karşıya bırakıyor. İş yüklerinin artmasından kaynaklı, mesleklerini verimli bir şekilde yerine getiremeyen hemşireler, taşeron hemşireler kadro talebinde bulunuyorlar. Ayrıca, maaş koşullarının düzeltilmesi, ek ödemelerin artırılması, kreş saatlerinin çalışma saatlerine göre ayarlanmasını ve izin raporlarında kesinti olmamasını istiyorlar. İş yükünün hafiflemesi ve insanca çalışma şartları oluşturulması için hemşirelerin kadroları artırılacak mıdır, hemşirelerin çalışma koşulları iyileştirilecek midir?

“Sağlık Komisyonu Üyesi Demir, Hemşirelerin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı” için 2 yanıt

Üniversite hastanesinde çalışan bir hemşireyim. Sağlıksız çalışma şartları ve fiziksel şartlar bizleri istifaya sürüklemekle birlikte çalışılan sürede tükenmişliğimisi arttırıyor. Haftada 40 saat çalışmamız gerekirken rutin bir şekilde 48 saat çalıştırılıyor ve bu 56 saate çıkabiliyor itiraz hakkımız bulunmuyor. Ayda 14-15 nöbet tutuyorum ayın yarısını nöbette yarısı evde pert bir şekilde geçiriyorum. 20 hastaya bakan kişi şanslı oluyor. Hınca hınç hasta dolu hastanede hemşire sayısına göre değil hocanın keyfine göre hasta yattığı için bunun denetleyeni de olmadığı için ezilen yine biz alıyoruz. Performans mı?? Evet perrormans alıyoruz 0.04 kuruş. Yanlış anlamadınız 0.04 kuruş. Hastalıkta sağlıkta bayramda seyranda hafta sonlarında yılbaşlarında karda yağmurda tufanda ve bunların yanında hakaretin şiddetin içinde çalışıyoruz.. Emeğimiz yok sayılıyor. Yeni başlayan Bir öğretmen 2700 maaş alıyorken (ders ücr. Dahil) biz performans dahil 2400 maaş alıyoruz. Ve 18 yıllık hemşireyiz… Performan üreten biri değilim. Hoca 50 hasta yatırırsa 50 hasta bakarız 5 hasta yatırırsa 5 hasta bakarız. Yapılan tedaviye karar veren merci değiliz ama performansa dahiliz.. O kişilere de performansın yüzdesini ayarlama yetkisi veririlirse hoca da tabiki bunlar bişey üretmiyo deyip en düşük tabandan yüzde veriyor ve bize 0.04 krş yatıyor. Yıllık izinleri kullanamıyoruz.. Bir veteriner bir mühendis oturduğu yerden 4000 yla maaş alırken ben yüksek lisans mezunu bir Hemşire olarak 2400 tl maaş alıyorum. Hakkımı helal etmiyorum. Allah büyüktür. Boynuzu kırık koyunun boynuzu uzundan hakkını alacağı o gün de uzak değil!!!! Tüm ağır vakalara bakan bizleriz tüm sorunlu hastaları tedavi eden bizleriz amaa hakkımızı vermiyorlar… Hakkımı helal etmiyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.