Kategoriler
Haberler

Sağlık Komisyonu Üyesi Demir, Sağlıktaki Son Durumu Meclis Gündemine Taşıdı

Sağlık Komisyonu Üyesi Demir, Sağlıktaki Son Durumu Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Muğla Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Prof. Dr. Nurettin Demir, sağlık alanında sağlık çalışanlarının ve vatandaşların sorunlarını gündeme taşıdı. Demir, hemşirelerin sorunları, vatandaşların hastane kapılarında çektiği eziyetler başta olmak üzere Fethiye’de devlet hastanesi yapılması gibi seçim bölgesi olan Muğla’nın sağlık sorunlarını da dile getirdi.

“Üniversitelerin Geleneğini Ortadan Kaldırmayın”

615 sıra sayılı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Kurulmasıyla İlgili Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM Genel Kurul görüşmelerinde söz alan Demir, vatandaşların hastane kapılarında süründüğünü dile getirdi. Bu konuda günde yüzden fazla telefon aldığını belirten Demir, insanların biyopsi, ameliyat gibi önemli konularda randevu alamadıklarını söyledi. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin durmuş olduğunu dile getiren Demir Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na “bu ülkede 199 üniversiteye ve 86 tıp fakültesine güvenmiyorsanız; bir tıp profesörü olarak soruyorum: Bizler yanlış mı yetiştirildik?” diye sordu. Demir konuşmasında, üniversitelerin geleneğinin ortadan kaldırılmaması gerektiğini vurguladı.

Tasarı ise en önemli ölüm sebeplerinden biri olan kanserin kullanıldığını söyleyen Demir, üniversitelerin bürokratik engeller altında ezilirken, tüm kadrolarının siyasi irade tarafından atandığı, Hükümete bağlı bir yapıya neden ihtiyaç duyulduğunu anlamakta zorlandığını belirtti.

AKP Hükümetinin torba yasa yapmaktan vazgeçemediğini dile getiren Demir, “bu tasarıda da ilgili, ilgisiz birçok konu yer almaktadır. Doçent adaylarının belirlenmesi, şube müdür atamaları bu tasarıyla ilgisizdir” dedi.

“Vatandaşlarımız Hastane Kapılarında Sürünüyor”

Vatandaşların sağlık sisteminin nasıl çöktüğünün kanıtı olan maillerini, smslerini, telefonlarını her gün aldığını söyleyen Demir, “paran yoksa öl” zihniyetinin sağlığın her alanına sinmiş olduğunu belirtti.

İktidarın “vatandaş her hastaneye gidebiliyor” söyleminin artık çöktüğünü söyleyen Demir, hastanelerin koşullarında hiçbir iyileştirme yapılmadığını ifade etti. Demir, tıp fakülteleri hastanelerinin yılda yaklaşık 4 milyar dolar destek alırken, özel hastanelerin ise 8 milyar dolar destek aldığını, özel hastanelere gösterilen ihtimamın devlet hastanelerine de gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 271 olan özel hastane sayısının, 2013 yılında 542 olduğunu açıklayan Demir, bu rakamların sağlığın özelleştirilmesinin açık bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

“Sağlıkta Sorunlar Çığ Gibi Büyümektedir”

Türkiye’de özellikle onkoloji hastalarının durumunun çok kötü olduğunu belirten Demir, özellikle büyükşehirlerde hastaların kemoterapi ya da radyoterapi için uzun süre kalmak zorunda olduklarını, hastanelerde yatak bulamayan hastaların otellerde ya da pansiyonlarda kalmak zorunda olduğunu ifade etti. Demir, ekonomik olarak zor durumda olan hastaların, bu sebeplerle yeterince beslenemediğini ve bakınamadığını da sözlerine ekleyerek, Bakanlığın bu konuda bir çalışma yapması gerektiğinin altını çizdi.

“Eğitim Araştırma Hastanelerinde Sağlık Çalışanlarının Sorunları Giderek Artıyor”

Eğitim Araştırma Hastanelerinde sağlık çalışanlarının ciddi sorunları olduğunu belirten Demir, “Sağlıktaki uygulamalardan, eğitim araştırma hastanelerinde çalışan asistan, uzman, başasistan, doçent, profesör, eğitim görevlisi, hekimler değişen ölçülerde zarar görmüştür.” dedi. Demir, sağlık çalışanlarının özlük hakları, eğitim hakkı ihlalleri ve çalışma koşulları konusunda değişiklikler istediğini söyledi.

“Hemşireler Sorunlarla Boğuşuyor”

Gece gündüz demeden zorlu koşullarda çalışan hemşirelerin branşlaşmanın olmaması, kurumlarda bulunan yöneticilerin hemşireleri her koşulda çalışacak birer köle olarak görülmeleri, anayasal düzlemde mesleğin reel bir tanımlamasının olmaması, özlük haklarının gasp edilmesi gibi temel sorunların dışında hemen hemen tüm kurumlarda baş gösteren birçok lokal sorunla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Demir, bunun son örneğinin 9 Eylül Tıp Fakültesinde yaşandığını söyledi. Demir, hemşirelerin iş yüklerinin artmasından kaynaklı mesleklerini verimli bir şekilde yerine getiremediklerini, maaş koşullarının düzeltilmesini, ek ödemelerin artırılması, kreş saatlerinin çalışma saatlerine göre ayarlanmasını ve izin raporlarının da kesinlikle olmasını istediklerini söyledi.

“Başasistan Atamalarında Neler Oluyor?”

Demir, başasistanların atanmalarıyla amacıyla 9 Kasım 2014 tarihinde yapılacak sınavın ertelenmesini TBMM gündemine taşıdır. TBMM Genel kurulunda sınavın ertelendiğinin bir cep mesajıyla bildirildiğini söyleyen Demir, binlerce uzman hekimi ilgilendiren böylesi önemli bir konuda Sağlık Bakanlığından tatmin edici bir açıklama olmadığını belirterek, sınavının neden ertelendiğini sordu.

“Fethiye Devlet Hastanesinde İyileştirme Yapılacak Mıdır?”

Kaş, Kalkan, Seydikemer, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinde yaklaşık 300-400 bin insana hizmet veren Fethiye Devlet Hastanesi’nde on senedir bir iyileştirme yapılmadığını belirten Demir Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na “sık sık yönetici değiştirildiği için özellikle acil serviste hizmetler aksamaktadır. Fethiye Devlet Hastanesi’nin acil servisi başta olmak üzere, diğer bölümlerinin iyileştirilmesi konusunda bir çalışma var mı?” diye sordu.

Müezzinoğlu Demir’e şu yanıtı verdi: “Orman Bakanlığıyla yer tahsisi konusunda çalışıyoruz. Fethiye’ye bir devlet hastanesi kazandıracağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.