Kategoriler
Haberler Manşet

‘Toplu sözleşmeler kamu çalışanlarını emeklilikte de zarara uğratıyor’

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırma; yetkili konfederasyonun imza atarak memurları zarara uğratan toplu sözleşmelerin emeklilikte de kamu çalışanlarını ciddi sıkıntıya sürüklediğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, 2014 yılı sonunda emekliye ayrılacak olan mühendis, mimar ya da denetçi imzalanan toplu sözleşmeyle birlikte 77.635 TL emekli ikramiyesi ve 2.070 TL emekli maaşı alacak. Şayet hükümetin önerdiği yüzdelik zam ve enflasyon farkı kabul edilmiş olsaydı, alınacak emekli ikramiyesi 79.609 TL, aylık emekli maaşı ise 2.122 TL olacaktı. Yetkili konfederasyon doğru hesap yapamayıp, hükümetin ilk teklifinin enflasyon farkı ile birlikte 123 TL’den daha yüksek bir rakama denk geldiğini göremediği için mimar, mühendis, denetçi gibi unvanlardan emekli olacakların emekli ikramiyesinde 1.973 TL, aylık emekli maaşında ise her ay 52.62 TL’lik kayıplar ortaya çıktı.

Öğretmen, müezzin, imam ve avukat kadrolarında görev yapan kamu çalışanları ise toplu sözleşme neticesinde 2014 yılı sonunda emekli olmaları durumunda 63.083 TL emekli ikramiyesi alacakken, yüzdelik zam ve enflasyon farkı kabul edilmiş olsaydı emekli ikramiyeleri 63.601 TL, 1.682 TL bağlanacak olan aylık emekli maaşları ise 1.696 TL olacaktı. Böylece öğretmen, imam, müezzin gibi kamu görevlilerinin toplu sözleşmeden kaynaklı kaybı, emekli ikramiyesinde 518.12 TL, emekli maaşında ise aylık 13.82 TL oldu.

Toplu sözleşme sonucuna göre 2014 yılı sonunda emekli olacak memur, ebe, hemşire gibi unvanlar ise toplu sözleşme sonucuna göre emekli ikramiyesi olarak 61.235 TL alırken, yüzdelik zam ve enflasyon farkı kabul edilmiş olsaydı 61.568 TL almış olacaktı.

Memur, ebe ve hemşirenin aylık 1.632 TL olarak bağlanacak emekli maaşları 1.641 TL olarak yansıyacaktı. Memur, ebe ve hemşirenin toplu sözleşme kaynaklı kaybı emekli ikramiyesinde 333 TL, emekli maaşında ise aylık 8.89 TL’yi buldu.

‘TOPLU SÖZLEŞMELERDE YAPILAN HATALAR MEMURUN YAKASINI BIRAKMIYOR’

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı yazılı açıklamada toplu sözleşme neticesinde kayıpların her gün arttığına vurgu yaparak, imza atılan toplu sözleşmede yapılan hataların hem çalışırken, hem de emekli olurken memurun yakasını bırakmadığını söyledi.

Koncuk, “Oldu bittiye getirilerek imzalanan toplu sözleşmenin kamu çalışanlarına verdiği zarar gün be gün katlanarak devam etmektedir. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezimizin hazırladığı bu rapor birilerinin memurları nasıl kandırdığının ispatı niteliğindedir. Her fırsatta 123 TL zammı ve emekliliğe yansımalarını tarihi başarı olarak adlandıranlar bu rakamlar karşısında söyleyecek söz bulabilecekler midir? O masada atılan imza ile emekli olmaları durumunda maaşlarını yarı yarıya kaybeden kamu çalışanlarının alacakları emekli ikramiyelerine de darbe vurulmuş, aylık emekli maaşlarında da ciddi kayıplar yaşandığı netleşmiştir. Neresinden tutsak elimizde kalıyor dedirten bu toplu sözleşmenin hala memurların lehine olduğunu söylemek tamamen bir akıl tutulmasıdır.” dedi.

‘TOPLU SÖZLEŞMELERDEN KAYNAKLI KAYIPLAR ARTARAK DEVAM EDECEK’

Toplu sözleşmeden kaynaklı kayıpların etkisi yıllar geçtikçe memurlar ve emekliler üzerinde artarak devam edeceğine işaret eden Koncuk, bu hezimeti savunanların bilinçli olarak gerçekleri saptırıyorlarsa en büyük günahlardan olan kul hakkı yediklerini belirtti. Koncuk, eğer bilmeden savunmaya devam ediyorlarsa memurları temsil etme kabiliyet ve liyakatinden uzakta olduklarını söyledi.

Koncuk, “Bu noktada yine Türkiye Kamu-Sen doğru hesap yapan, doğru taleplerle hükümetlerin karşısına çıkan ve gerçek anlamda memurları temsil eden tek konfederasyon olarak tarihe not düşmektedir. Yapılan toplu sözleşmeden kaynaklı kayıpların etkisi yıllar geçtikçe memurlar ve emekliler üzerinde artarak devam edecektir. Bu bakımdan yapılan hatanın telafi edilmesi ve yaşanan kayıpların karşılanması zorunlu hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

6 Aralık’ta Ankara’da yapacakları büyük mitingde memurlara ve emeklilere yüzde 12 zam isteyeceklerini belirten Koncuk, eyleme tüm kamu çalışanlarının destek olmasını ve doğru taraftaki yerlerini almaları çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.