Kategoriler
Haberler

Tüm Sağlık-Sen: Sağlık çalışanları huzursuz, hizmet üretemez hale geldi

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, performans ve ek ödeme sisteminde adaletsizlikler bulunduğunu belirterek, sistemdeki adaletsizliklerin düzeltilmesini ya da tamamen kaldırılmasını istedi.

Okay Erözgün yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının parçalara ayrıştırılmış, huzursuz ve psikolojik olarak yorulmuş ve hizmet üretemez hale geldiğini ifade ederek, “İşinde huzursuzdur, evinde huzursuzdur, geleceğinden endişelidir, yarını hakkında bir düşünce geliştirememektedir, bir kısmı azda olsa döner sermaye alırken bir kısmı alamamaktadır.” dedi. Performans sisteminin lokomotifi olarak hekimlerin görülmesini eleştiren Erözgün, hekim dışı sağlık çalışanlarının kırgın olduğunu söyledi. Hekim dışı sağlık çalışanları için performans sistemi tavan tutarı getirilmesine de tepki gösteren Erözgün şunları söyledi: “Yüzlerce sertifikanız da olsa, onlarca bilimsel toplantıya da katılsanız bu tavan tutarı aşamazsınız. Bu başlı başına adaletsizliktir. Sadece hekimlerin performansları kendi performansları olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle hekim dışı sağlık çalışanları sistemin adaletsiz olduğunu düşünmektedir. Sağlık çalışanlarının çok az döner sermaye almasının bir diğer nedeni de katsayılarının çok düşük olmasıdır. Sağlık Bakanlığı ek ödeme katsayılarını yeniden düzenlemeli ve hekimler ile diğer sağlık çalışanları arasındaki uçurumun kapanmasını sağlamalıdır.”

‘SAĞLIK BAKANLIĞI DUYARSIZ’

Sağlık çalışanlarının yüksek lisans ve doktora diplomalarının Sağlık Bakanlığı tarafından dikkate alınmadığını da öne süren Erözgün, bu adaletsizliğin artık son bulmasını ve hekim dışı sağlık çalışanlarının üvey evlat muamelesinden kurtarılmasını istedi. Erözgün, “Alanlarında lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe ve benzeri sağlık çalışanları ile genel idare hizmetleri sınıfı personellerinin maalesef diplomalarını, emeklerini Sağlık Bakanlığı dikkate almamaktadır. Bu diplomalar büyük emekler vererek alınmaktadır. Ek ödemeler emsal eğitim düzeylerine göre yeniden düzenlenmelidir.” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.