Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet Son Dakika

Yeni mecburi hizmet düzenlemesi ne getirecek?

www.twitter.com/drozgurs
www.twitter.com/drozgurs

Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanlığı nezdinde yaptığımız görüşmelerde;

Özellikle aynı bölgelere aynı doktor arkadaşlarımızın tekrar tekrar mecburi hizmete atanmasının adaletsiz bir durum olduğunun altını çizmiş, bu konuda değişiklik talep etmiştik.

Her ne kadar mecburi hizmet uygulamasının “bütünün” hem insan haklarına, hem çalışma haklarına, hem de hukuka aykırı bir durum olduğuna inansak da bu istisnai önerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından kabul görmüş ve geçtiğimiz yıl bu konunun torba yasa içerisinde değerlendirileceği sinyalini almıştık. Geçen yıl konuyla ilgili bu haberler basına da yansımıştı.

Peki, bu son düzenleme neden önemli?

Birçok hekim arkadaşımız tıp fakültesinden, tıpta uzmanlık eğitiminden ve tıpta yan dal uzmanlık eğitiminden sonra tekrar tekrar mecburi hizmet yapmak zorunda kalıyor. Örneğin pratisyenlik mecburi hizmeti için Hakkâri’ye atanan bir hekim uzmanlık eğitimi sonrasında da Hakkâri’ye atanabiliyor. Bu durum uygulamanın özünde adaletsizlik oluşturuyor. Yeni düzenleme bu tekrarı önlemek için yapıldı.

Yeni düzenleme ne getirecek?

Resmi Gazete ’de yayınlanan yeni düzenleme çerçevesinde Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van illerinde mecburi hizmet yapanlar / TAMAMLAYANLAR! bir daha mecburi hizmet yapmaları durumunda istemezlerse bu illere tekrar atanamayacaklar.

Bir örnek verin?

Örneği Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Hakkâri’de mecburi hizmet yapan bir hekim, tıpta uzmanlık eğitimini bitirip uzman olunca yukarıdaki illere tekrar atanamayacak. Bu duruma bu illerin ilçeleri de dâhil olacak.

Yorum

Mecburi hizmetin 2005 yılından bu yana uygulanması özellikle geri kalmış bölgelerdeki hekim stokunu oldukça arttırdı. Esasında bu düzenleme ile birlikte Sağlık Bakanlığı artık eskisi kadar çok yeni hekime ihtiyacı olmadığının da mesajını vermeye başladı. Bu düzenlemenin bir sonraki adımı mecburi hizmetin tamamen kaldırılması olacaktır. Bir sonraki adımda ise yüksek ihtimal hekim işsizliğini konuşuyor olacağız. Şu anda Tıp Fakülteleri’nde çok fazla sayıda tıp öğrencisi hekim olmak için sırada bekliyor. Bu durum ilerleyen yıllarda kalite ve sayı kavramını tartışmamıza sebep olacak.

Son Söz: Mecburi hizmet denilen gayrihukuki dayatmacı kanunun evrensel insan haklarına kesinlikle aykırı olduğuna inanıyoruz. Türkiye’de hiçbir meslek grubunun –devlet tarafından okutulanlar– hariç olmak üzere- diplomasına zorla el konulmuyor.


Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU
Hekimlerin Sosyal Medya Platformu
asistanhekim.org Kurucusu

“Yeni mecburi hizmet düzenlemesi ne getirecek?” için 29 yanıt

maasimizi siz mi veriyorsunuz!!!!!gunde 150 hastayi da siz mi bakiyorsunuz???.bizim verdigimiz %35 vergi nereye gidiyor acaba!!!bos bos konusmayin.!!

Bu zihniyete iki sorum var.
1. Ben özel tıp fakültesinde okuyorum. Bitirince de özelde çalışmak istiyorum. Devlette çalışmayı düşünmüyorum. Maaşımı patronum verecek. Özel hastanelerde sadece parası olanlara hizmet vermek istiyorum. O zaman neden mecburi hizmete gideceğim.
2. Doğuda okumamış insan gücüne de ihtiyaç var. Muzaffer bey gibi ilkokul mezunu arkadaşların da mecburi olarak doğuya gitmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ne dersin Muzaffer??

lan embesil, 800 tl maaşınla mı veriyon benim maaşımı?? benim maaşımdan 3500 tl vergi kesiliyor her ay!!!i

Size tıp fakültesine başladığınızda mecburi hizmet yapacaksınız diye sözleşme imzalatılmıyor mu? imzalatılıyor, devlet tıp fakültesinde tüm kitaplarınızı alıyor, tüm harçlıklarınızı veriyor o zaman siz de gidin mecburiye!

Hic bir sozlesme imzalamamistim ciktiginda yasa ama gittik mecburiye devletin tek bir kitap katkisi olmamistir egitimim sirasinda harcliga gelince ise fazlasiyla geri aldi

Dalga mı geçtiniz ciddi misiniz o bile belli değil!Belli ki siz de birşey bilmeyen ama kendi yanlışlarından emin olan büyük kitledensiniz. Yanlışlarınızı düzelteyim de cahil kalmayın ve bu cehaletinizi yaymayın, en azından bu konuda . SÖZLEŞME falan imzalamıyoruz. 6 yıllık eğitim süresince herkesin aldığı gibi harç kredisi , öğrenim kredisi vs dışında devlet herhangi bir ödeme yapmıyor. Devlet hiçbirimize kitap almıyor. Ayrıca Tıbbi referans kitapların fiyatları da özellikle öğrenci iseniz maddi anlamda epey pahalı diye nitelendirilebilir. Yani maddi ve manevi anlamda epey Zor bir süreçtir ki zaten en başarılılar tıp okur ve hekim olmak için çabalar. Yani sancılanmayın fazlaca sözün kısası.

Ben tıp fakültesine başladığımda bırak sözleşme imzalamayı, mecburi hizmet diye birşey yoktu. Sonradan çıktı bu kanun ve benim tıp fakültesine giriş yaptığım yılda böyle bir kanunun olmadığına bakılmaksızın hepimiz mecbur tutulduk. Devletten aldığımız harç ve öğrenim kredileri tüm devlet üniversitelerindeki öğrencilere veriliyor ve mezun olduktan sonra devlet tarafından geri alınıyor. Ne kitaplarımız ne notlarımız ne de diğer öğrenim için gerekli olan şeyler devlet tarafından karşılanmıyor ve oldukça da pahalılar.

Nasıl da bilmeden atıyorsunuz Hatice hanım…
1. İmza falan atılmıyor
2. Burası sizin gittiğiniz orta okula benzemez. Kimse kitap falan vermiyor. Paran varsa alırsın. yoksa arkadaşlarından ödünç alırsın.
3. Ödenen harçlar beyaz eşyaya endeksli kredi yurtlar kurumu söke söke faizi ile geri alır.
4. Tıp fakültesi gibi harç ile mezun olunan diğer üniversite bölümlerinin öğretmenlik hariç hiçbirinde mecburi hizmet yoktur.
5. Öğretmenlikte de sadece devlette çalışmak istersen mecburi hizmete gidersin.
6. Sevgili Hatice devlet ben sana yol su elektrik veriyorum. Sen mecburen hakkaride yaşayacaksın. Evliymişsin, çocuğun varmış, anan hastaymış önemli değil diyecek olursa ne hissederdin??

Hatice hanım internet kullanmayı biliyosun madem biraz araştır öyle yorum yapki millete rezil olma bari.

Hatice ve Muzaffer ve onun gibi boş konuşanlar…2 doktor annesiyim…çocuklarımın okudukları süre içinde aldıkları sadece öğrenim kredisiydi( ki daha sonra devlet tarafından faizi ile geri alındı)…okulda okuyacakları kitapları kendileri satın alıyorlar,öğrenci iken tuttukları nöbette yedikleri yemek bile kendi ceplerinden gidiyordu.Üstelik tıp kitaplarının fiyatı sizin aldığınız bir maaş değerindedir…Tabii bu sadece işin maddi yanı..sizin gibiler orda burda gezerken çocuklarım gençliklerinin en güzel yıllarını sabahlara kadar ders çalışarak ve nöbet tutarak geçirdiler…mezun oldular diplomalarına el kondu….devlet değil, çocuklarımı biz okuttuk cahiller sizi….siz uzayda mı yaşıyorsunuz cehalletinde bir sınırı olmalı…interneti cahilce ona buna yorum yapmak yerine,bilmediklerinizi araştırmak için kullanırsanız sizin için daha olumlu olur,birşeyler öğrenirsiniz…..Çocuklarım sizin vergilerinizi maaş olarak almıyorlar,HATTA KENDİ ALIN TERLERİNİN HAKKINI bile alamıyorlar…O yüzden ne yapacaksınız boş konuşmayacaksınız,onlar 33 saat uykusuz nöbet tutarken, siz her zamanki gibi fosur fosur uyumaya devam edeceksiniz….cahiller…

hiciv mi yapmış, dalga mı geçiyor yoksa gerçekten ciddi mi ??! bu kadar gerizekalı olabileceğine ihtimal vermek istemiyorum, hatta kendisinin de bir doktor/doktor yakını olduğunu ve sadece hiciv yaptığını düşünmek istiyorum..!

Maaşımı verdiğini iddia eden Türk Halkı önce karnınızı doyurun sizden para isteyen yok ayrıca devlet bana ne harçlık veriyo okurken ne de sözleşme imzalıyoruz hayal dünyanız ne kadar geniş!!

şimdi bu yönetmeliğe göre mesela sivasta mecburi yapan biri bir daha sadece sivasa mı atanamayacak yoksa tüm yazılı illere mi atanamayacak. bir de bu düzenlemeden mecburi hizmeti bitirmeden TUS kazanıp ayrılanlar da yararlanabilecek mi

arkadaşlar bilgisiz insanlara cevap yetiştirmeye uğraşmayın. aklı olan kişi zaten ortalama bir doktorun tüm türkiyeden çok daha fazla vergi verdiğini biliyor ve siz benim vergimle çalışıyorsunuz demiyor. onun için bunun gibi provakatif yorumlara itibar etmeyiniz bence

Özgür bey,bence yasayı yanlış yorumluyorsunuz.lütfen illerin ifadesinden sonra yasada virgul olduğuna dikkat edin.bu illerde mecburi hizmet yapma şartı yok.sadece mecburisini herhangi bir yerde tamamlayanlar bir daha listedeki illere aranmayacak.Ben öyle anladım

Koray bey kesinlikle haklısınız.
Ayrıca bu yasada doktor da demiyor. Devlet hizmeti yükümlülüğü diyor.
Hükümetin çıkardığı kanunları sağlık bakanlığı yöneticileri mevzuat buna cevaz vermiyor diyerek cevaplıyor.
Bu yaz devlet hizmeti yükümlülüğü de dahil olmak üzere Devlette kadrolu çalışanların eşleri özelde 3 yıl SGK lı olarak çalıştıysa ve işi devam ediyorsa eş durumu tayini olacaktı
Hangi doktor bu yasadan faydalandı?

Yorumlar feci. Halkımız ne cahil.. Ne yobaz.. Ne sözleşmesi ne kitap desteği, ilkokul mu orası. Haset ve kıskançlık bu. Hele maaşı ödeme iddiası.. Biz de vergi veriyoruz şuursuzlar! Önce kıskanmamayı öğreneceksin. Sonra da çok çalışmayı. Benim 40 yaşımda çalıştığım kadarın milyonda birini bi ömürde çalışmadıysan, saygı duymayı bileceksin. Avrupadan, çinden, japonyadan geriliğimiz bu kafa..

Arkadaşlar cahil cühelaya laf yetiştirmeyin “doktorsuz kalsınlar inşallah” . sevgili ahmet ve koray bildiğim şudur. bu madde ilk defa ocaktaki torba yasada maddeleşti ama uygulanmadı özü şu: daha önce 5. ve 6. bölgede tamamlayanlar tekrar kendi istekleri olmadığı sürece devlet tarafından aynı bölgedeki hiçbir il veya ilçeye atanamazlar. yani isteyen gideblir. ve aynı zamanda hakkari de yapıp tamamlamışsan ağrıya da gitmeyeceksin – tabii istemezsen-

Ben mecburi hizmet olmadan 2004 yılında pratisyen hekim olarak Van a atandım.2009 yılına kadar orada görev yaptım.şimdi asistanlığın son ayları ve mecburi hizmet kapıda.mecburi hizmet dışı bölgede çalışan hekimlerin durumlarında bu düzenlemeyle bir değişiklik oluyor mu?yorumdan daha çok konu ile ilgili net bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Başı ağrıyınca doktora koşan hatice ve muzaffer. Uzun yaşamanızı, sağlığınıza kavuşmanızı sağlayan doktorun nasıl yetiştiğinden bihaber canlılar sizi. İsminizin baş harfini büyük yazmaya bile gerk yok. Sanırımn bayağı bi küçük beyniniz var. Çocuğunuzu, kardeşinizi göderin Hakkari’ye, Şırnak’a, Suruç’a mecburi hizmete de göreyim sizi. Diğer dedikleriniz zaten saçmalık. Maaşmış, kitapmış, anlaşmaymış. Anlaşılan kömür anlaşması yapmışşınız siz.

Bir mesleğe mecburi hizmet konulması o mesleğin önemli olduğunu gösterir. Sorun önemli olduğu bilinen mesleğin önemli olduğunun o meslek mensuplarına hissettirilmemesidir. Ülkemizde yaşanan durum budur. Net maaşlarımız çok düşük bu nedenle emekli maaşlarımız çok düşük çalışma şartlarımız berbat diyerek ücretlerimizde düzeltme isteyen biz parayı alan zaten bence gereğinden fazla ücret alan hakimler. Mecburi hizmet sorunlarımız yanında devede kulak. 2 yıldır tıp kontenjanları 12000- 13000 arasında. resmen 5 yıl öncesine göre % 100 artmış durumda. Bu sene 6500 girişliler mezun oldu. seneye 7600 girişliler, öbür sene 8500 ler, 1 yıl sonra 9600 ler. 1 yıl sonra da 12000 ler mezun olacak. İşte bu 12000 ler mezun olduğunda Hakkariye gitmek için millet birbirini yiyecek. Ha bu meslek mensuplarının işsiz olması ülkemiz için büyük israf denilerek denilip 3- 4 yıl sonra kontenjanlar kısılır mı bilemem.

doktorlara el uzatan insanlıkla alakası olmayan kişidir cahillere cevap vermeyin çünkü sizler çok okumuş insanlarsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.