Kategoriler
seo

AKÜ, 20 bin yatağa ulaşan Afyon’da sağlık turizmine destek veriyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin(AKÜ) gücünü ve kapasitesini belli yerlere dağıtmadan 5 alanda etkili çalışmalar yaptığı belirtildi.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, bu alanlardan birisinin ‘termal sağlık turizmi’ olduğunu söyledi. Solak, otelcilik ve sağlık hizmetinin hem bölge insanı hem de gelenlere hizmet etme bakımından önemli olduğunu kaydetti. Kentte 20 bin belgeli yatağın olduğu, 8 termal otelin aktif, 5 tanesinin yolda olduğunu ifade eden Solak, “Buna en üst düzeyde destek veriyoruz ve markalaşıyoruz. Şu anda Sağlık Bakanlığı termal sağlık turizmi açısından bizi örnek gösteriyor. Sağlık Bakanlığı’nın en son yayınladığı kitapta Afyonkarahisar ve Denizli olmak üzere iki il tanıtıldı.” dedi.

İkinci alanın da özellikle mermer ve doğaltaş olduğunu belirten Solak, Afyonkarahisar’ın mermer ve doğaltaş yönünden zengin ve ihracatı yüksek bir il olduğunu, ihraç ürünlerinin analizinin AKÜ’de bulunan akredite laboratuvarlarda yapıldığını belirtti.

Üçüncü alanın ise gıda ve gıda ürünleri olduğunu belirten Solak, meyveciliğin de bunun bir alt başlangıcı olduğunu dile getirdi. Solak, “Dördüncüsü jeotermal enerji ve bu enerjiden yararlanmadır. İlimizde jeotermal enerjiden ısınmada, tedavide ve seracılıkta yararlanılmaktadır. Beşincisi ise aromatik bitkilerdir. Aromatik bitkilerde Türkiye’nin en zengin alanlarından biridir. Gündeme yeni geldi. Getirisi ve katma değeri çok fazla olacak.” diye konuştu.

Üniversitelerin kendi platformunda bulunduğu ille bütünleşmek zorunda olduğunu ifade eden Solak, şunları söyledi: “Üniversite- kent ve üniversite-şehir işbirliği önemlidir. Üniversiteler bulundukları şehrin beklentisini yerine getirmek zorundadır. Ana görevi budur ve kanun da buna amirdir. Bunun için biz Mayıs 2012’de Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni kurduk. KOSGEB destekli hibe fonlarından 1.5 milyon liraya yakın destek verdik. Şu anda Rektörlük binamızın arkasında ofisleri, telefonları, elektriği ve her türlü hizmetin yapıldığı ücretsiz binalar ayırdık. Orada pek çok firma çalışıyor. AKÜ olarak aralık ayı sonunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na teknopark kuruluş dilekçemizi veriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.