Kategoriler
Halk Sağlığı

Çenenizin görünüşü değişebilir

Çenenin yandan görünüşünde normalden büyük veya çok küçük durması iskeletsel bir bozukluktan kaynaklanıyor olabilir.

Çenelerin kapanış bozuklukları iskeletsel kaynaklı ise ve kişinin yaşı 18’den büyükse, önce bir ortodonti uzmanına başvurabilir ve bu doktorun yapacağı değerlendirmeler ve yönlendirmeleri ile ortognatik cerrahi denilen tedavi ile yüz görünüşünü istenilen şekilde düzelttirebilir. Ortognatik cerrahi hem ortodontik tedavi(tel tedavisi) hem de çene cerrahisi gerektiren komplike vakaların tedavisinde uygulanan bir tedavi şekli olduğunu açıklayan Ortodontist Evrim Karadağ Özgül, yanlızca ortodontik tedavi (tel tedavisi) ile elde edilebilecek sonuç hasta ve hekimi tatmin etmeyecekse, ortodontik tedaviye ek olarak plastik cerrahi uygulamalarının da yapılabileceğini söyledi.

KUŞ YÜZÜ GÖRÜNÜMÜ

Yetişkin kişilerde çoğunlukla alt çenesi aşırı büyük veya önde olan hastalar için uygulanan bu tedavi hakkında açıklama yapan Özgül, “Alt çenenin çok küçük olduğu kuş yüzü görünümünde, diş etlerinini çok görünmesi nedeniyle gummy smile denilen, yüzün dik yönde uzun olduğu durumlarda, alt veya üst çenelerin aşırı darlık durumlarında veya dudak-damak yarıklarında ortodontist ve plastik cerrahın birlikte yürüttükleri ortognatik cerrahi tedaviler uygulanabilir”diye konuştu.

ORTALAMA TEDAVİ 2 YIL

Tedavilerde önce ortodontik tedavi ile dişlerin diziliminin düzenlendiğini ve operasyona hazır hale getirildiğini belirten Ortodontist Özgül, “Tedavinin bu aşaması 8-12 ay arasında tamamlanır. Daha sonra hasta (ağzında telleri varken) plastik cerrah tarafından opere edilir ve çene kapanışı düzeltilir. Operasyonun ve postoperatif iyileşme döneminin ardından ortodontik tedaviye devam edilerek son kapanış düzeltmeleri, estetik düzenlemeler ve pekiştirme işlemleri uygulanarak tedavi bitirilir. Ortalama tedavi süresi 2 yıldır. Sonuçta kişi kendi doğal dişleri ile güzel bir gülümseme ve estetik olarak etkileyici bir yüz görünümüne sahip olur” dedi.

Kaynak: doktordayiz.com

http://www.doktordayiz.com/d-43-0/cenenizin-gorunusu-degistirilebilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.