Kategoriler
Halk Sağlığı

Grip salgını başlıyor, kimlere aşı yapılmalı?

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak, grip aşısını kışlalar, yurtlar, toplu yaşam alanları, uzak ülkelere sık seyahat eden kişiler için özellikle önerdiğini fakat bunların dışında sağlıklı erişkinlerde grip aşısı yapılmasını pek tavsiye etmediğini ifade etti.

Doktordayız.com-Mevsim geçişlerinde daha fazla görülen soğuk algınlığı özellikle burun akıntısı, halsizlik, hapşırma şeklinde devam eder. Soğuk algınlığından korunmak için bol C vitamini alınmasının önemli olduğunu söyleyen Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak, “C vitaminini yeteri kadar almak için günde 2 defa nar- portakal-havuç karışımının içilmesini ve bitki çaylarını öneriyorum. Kuşburnu çayı, bol C ve A vitamini deposudur. Onun yanında adaçayı, zencefil, tarçın bal ile karıştırılarak içilebilir. Ancak diyabet hastalarının bu karışımda bal kullanmaması gerekiyor. Bu tarz doğal içeceklerle soğuk algınlıkları ayakta atlatılabilinir. Hastalanınca kesinlikle antibiyotik ya da antigribal ilaçlar kullanılacak diye bir durum söz konusu değildir” açıklamalarını yaptı.

Salgınlar bu mevsimde artıyor
Soğuk algınlığının yaklaşık 5 gün sürdüğünü, ilk iki günün hastalığın en şiddetli dönemi olduğunu belirten Op. Dr. Erdurak, “İlk başlangıçta halsizlik, hafif bir burun akıntısı ve hafif ateşle başlayan soğuk algınlığında bol C vitamini desteği alınarak, bitki çayları tüketilebilinir. Bu yöntemler uygulandığı halde şikayetler artıyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır” dedi. Soğuk algınlığında en büyük etkenin salgınlar olduğunu vurgulayan Op. Dr. Erdurak, “Şehirlerarası, ülkeler arası, kıtalararası bağlantılar çok kısa sürelere düşmüş durumda. Bir virüsün kıtalararası yayılması bir gün bile sürmeyebiliyor. Bu kadar yolculuğun sık yapıldığı, toplu yaşam alanları ve ortak alanların çok olduğu yerlerde salgınlar özellikle bu mevsimlerde daha çok görülüyor”diye konuştu.

Kronik hastalıkları olanlar dikkat
Influenza adı verilen virüsün etken olduğu soğuk algınlığının grip olarak adlandırıldığını ifade eden Dr. Erdurak, “Eğer kişi grip olduysa 37 derecenin üzerinde ateş, renksiz burun akıntısı, yaygın kas ağrıları ve halsizlik görülür. Tedavi de antibiyotiklerin yeri yoktur, basit ateş düşürücü ve antigribal ilaçlar yeterlidir ancak ateş 38 derecenin üzerine çıkmış ve burun akıntısı sarı yeşil renkli bir hal almış ise bu noktada hastalığa bakteriyel bir enfeksiyon eklendiğini söyleyebiliriz. Böyle bir durumda mutlaka bir doktor kontrolünde gerekli tedavilerin yapılmasını öneriyorum” dedi. Dr. Erdurak sözlerine şöyle devam etti: “Grip aşısını 60 yaş üzeri tüm erişkinler yaptırmalı.Yaştan bağımsız olarak kışlalar, yurtlar, toplu yaşam alanları, uzak ülkelere sık seyahat eden kişilerde grip aşısını öneriyorum. Aynı zamanda kronik hastalıkları olan kişilerde yine yaştan bağımsız olarak aşı yapılmasını tavsiye ediyorum. Fakat sağlıklı erişkinler için aşı yapılması zorunlu değil, eğer bağışıklık sistemini güçlendirerek bu hastalığı atlatabiliyorlarsa o şekilde bir yol izlesinler. Kalıcı olarak bağışıklığın güçlendirilmesi daha önemli.”

Bulaşıcılık nasıl önlenir?
Soğuk algınlığı enfeksiyonunun damlacık yoluyla bulaştığını söyleyen Op. Dr. Erdurak bazı önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Dr. Erdurak, “Nefesimizle verdiğimiz havada tutunan mikroplar damlacık yoluyla bulaşır. Toplu taşıma araçlarında yan yana olmak, ellerimizi yıkamamak, tokalaşmak bu hastalığın bulaşıcı olmasını sağlayan etkenlerdir. Toplu taşımalarda mümkünse ağzımızı ve burnumuzu örtecek şekilde korunabiliriz. Bulaşıcılığını önlemek için yapılacak en önemli şey elleri yıkamaktır. Klimalı, kapalı ortamlarda çalışan kişilerin her fırsatta açık havaya çıkmasını öneririm. Odaların havalandırılması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: doktordayiz.com
http://www.doktordayiz.com/d-61-0/grip-salgini-bu-mevsimde-basliyor-kimlere-asi-yapilmali.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.