Kategoriler
Halk Sağlığı

Hamilelikte fazla kilonun tehlikesi nedir?

Prof. Dr. Erkut Attar, “Gebelikte yaklaşık 12 -16 kilo alınması normaldir. Üzerine çıkıldığında gebede yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmeleri, doğumda zorlanma gibi problemler görülebilir” dedi

 
Doktordayız.com– Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, gebelikte yaşanan hormonal, fizyolojik ve ruhsal değişiklikleri anlattı. Prof. Dr. Attar, gebelikte bulantı ve kusma nedenlerinden beslenmenin nasıl olması gerektiğine, sigara kullanımının bebeği ve anne adayını nasıl etkilediğinden ödem ve pıhtılaşma sorunlarına kadar pek çok konuda bilgi verdi. Gebelikte yaklaşık 12 -16 kilo alınmasının fizyolojik olabileceğini fakat bu kilonun üstünde kilo alınmasının birtakım sorunları da beraberinde getirdiğini açıklayan Prof. Dr. Attar, “Gebede kilo alımını en fazla 12 kg. sınırında tutmakta fayda var. Üzerine çıkıldığında gebede yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmeleri, doğumda zorlanma gibi problemler görülebilir. Bu yüzden gebenin beslenmesi çok iyi takip edilmeli. Gebe asla şeker tüketmemeli. Çikolata, krema, pasta, tatlı gibi gıdalardan uzak durmalı. Şekeri nişastadan, örneğin bakliyat, az miktarda beyaz veya kepek ekmek ve pirinçten almasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu. Gebenin fast food yiyeceklerden ve hayvansal yağlardan da kesinlikle uzak durması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Attar, “Et tüketimi olmalı fakat et ızgara ya da yağsız olarak tüketilmeli. Sakatat gebe için uygun bir besin değildir. Deniz hayvanlarından sadece balık yenmeli. Diğer kabuklu deniz hayvanlarında mineral birikimi fazla olduğu için tavsiye etmiyoruz. Aşırı çay ve kahve tüketimi de folik asit emilimi azalıyor. Bunlardan gebelik süresince uzak durulmalı” dedi.

SİGARA GEBEYİ ÖLÜME GÖTÜREBİLİR

Gebede peyaz peynir, kepekli ekmek, süt, meyve, tavuk, balık ve folik asit takviyesine destek olması için yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler tüketmenin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Attar, “Sigara kullanımı damar çeperleri üzerinde çok kötü etkiler yapıyor. Gebe kadının asla sigara kullanmaması lazım. Sigara içen bir gebede plesantanın damarları etkilendiği için bebek beslenemez, gelişimi bozulur, düşük ağırlıklı bebek doğma ihtimali artar, bebekte zihinsel gerilikler, organ hasarı ve görme bozukluğu görülebilir. Hatta gebede zehirlenme, yüksek tansiyon, karaciğer, böbrek yetmezliği de sigarayla birlikte daha fazla görülebilir, bunlar gebeyi ölüme götürebilir. Sigara, hem bebek hem de gebe için intihar demektir. Hamile kalmaya karar verdikten en az 2 ay önce sigara muhakkak bırakılmalı” şeklinde konuştu.
PIHTILAŞMA PROBLEMLERİ TEHLİKE YARATIR

Gebe kadınlarda ödem oluşumunun toplar damar fonksiyonlarının çalışmasını bozduğunu açıklayan Prof. Dr. Attar, “Ödem her gebede görülür, özellikle ayaklarda toplanır. Geceleri ayakları yukarı kaldırarak dinlenebilirler. Hareketlerin azalması, dolaşımın azalması, ödem, östrojen miktarının artması gebede pıhtılaşma problemlerinin 6 kat daha fazla görülmesine neden olur. Bu çok tehlikeli bir durum olduğu için gebe bu açıdan da çok iyi takip edilmeli” dedi. Gebenin cildinde meydana gelen ödemin özellikle yaz aylarında gebeyi güneş ışınlarına karşı duyarlı hale getirdiğini dile getiren Prof. Dr. Attar, ciltte oluşabilecek renk değişiklerinin lohusalık döneminde normale döneceğini, fakat sıcaklarda güneş ışığına çok maruz kalmamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.
Kaynak: doktordayiz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.