Kategoriler
Halk Sağlığı

Hipertansiyon hastaları sürekli ilaç kullanmalı mı?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Uzel, hipertansiyon hastalarının
kullandığı ilaçların çok fazla yan etkisi olmadığını aksine böbrek, kalp ve gözleri koruyarak ömrün uzamasına neden olduğunu belirtti.

Hipertansiyon kan basıncımızdaki artış esasında atar damar sistemimizdeki artıştır.İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Uzel, hipertansiyonun belirli şikayetleri olmadığını, düzenli ölçümler ile farkedildiğini ve tedavi edilmediğinde beyin kanaması ve kalp yetersizliği gibi ölümcül hastalıklara neden olabileceğini söyledi. Tansiyonun neden yükseldiğine dair açıklamalarda bulunan ve hipertansiyonun iki türü olduğunu belirten Dr. Uzel, “Birincisi, sebebini bildiğimiz tansiyon hastalığıdır. Bu böbreğe giden damarlarda problemler olduğu zaman veya bazı hormonal dengesizliklerde tansiyon yükselebiliyor. Kortizon fazlalığında veya böbrek yetersizliğinde tansiyon yükseliyor. Bu hastalığı ele alırsak %5 oranında bunlar neden oluyor. %95 inin de nedenini bulamıyoruz. Bunu doğal bir süreç olarak görüyoruz. Yaş ile birlikte insanlardaki tansiyon miktarı artıyor. Türkiye’deki durumda insanların %25 yani 4 insandan biri tansiyon hastası. Fakat bunların yarısı tansiyon hastası olduklarını bilmiyor” açıklamasını yaptı.

HİPERTANSİYON SESSİZ KATİLDİR

Hipertansiyona neden olan hastalıklar konusunda da bilgi veren Dr. Uzel, “Kronik böbrek yetersizliği, böbreğe giden damarlardaki tıkanıklıklar ve daralmalar, kortizon yüksekliğİ, adrenalin salgılayan tümörler daha sık görülür. Hipertansiyon hastalığında risk, kilo fazlalığı olanlarda, sigara içenlerde, fazla tuz tüketenlerde daha fazladır” dedi. Hipertansiyon hastalarının belirli şikayetleri olmadığını ve bu şikayetlerin olacağını da beklememek gerektirdiğini dile getiren Uz. Dr. Uzel, “Tansiyon hastası olmak için belli şikayetlerin oluşmasını beklememek lazım. Bu bir önyargı ve bu önyargının kırılması gerekiyor. Hipertansiyonun adı esasında sessiz katil. Bir anda sizi öldürebilir veya beyin kanamasına neden olabilir” diye konuştu.

KÖRLÜĞÜN ILK NEDENLERİNDEN

Hipertansiyonun mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğuna ve tedavi edilmediğinde kişinin nelerle karşılaşabileceğine değinen Uz. Dr. Uzel, “Eğer hipertansiyon tedavi edilmezse sistemleri bozar, ilk olarak damar sistemini bozar, Kalp güçlü çalışmak zorunda olduğu için daha kuvvetli basınç oluşturmak zorunda kalır ve bu kalbin daha fazla kas üretmesine neden olur. Daha fazla kas üretmek kalp için iyi değildir. Çünkü bir süre sonra o atacağı odacıklar kas olduğu için daralıyor ve kalp yetersizliğine neden oluyor. Kalp yetersizliği de ölümcül bir hastalıktır. En az kanser kadar tehlikelidir. Özellikle kalp yetersizliğinin 4. evresi kanserden daha beter bir hastalıktır. Bunların haricinde böbrekleri de bozuyor. Böbrek yetersizliğinde birinci sırada şeker hastalığı varken ikinci sırada tansiyon vardır. Körlüğün sık nedenlerinden biridir” ifadelerini kullandı.

AŞIRI KAS KALBİN ÇALIŞMASINA ENGEL

Hipertansiyon hastalarında ilaç tedavisinin ömür boyu devam edip etmediğine açıklık getiren Uz. Dr. Uzel, “İlaç tedavisine başlayıp sonra ilaçları kestiğimiz hastalar oluyor. Genel olarak hastanın ilaca başladığı zaman devam etmesini istiyoruz. Bu ilaçların çok fazla bir yan etkisi yok. Aksine ömrü korumakta, böbreklerin, kalbin ve gözlerin korunmasında son derece etkin ilaçlardır. Eğer tansiyon çok yüksek giderse bir süre sonra kalp yetersizliğine neden oluyor. Çünkü kalp aşırı yük altında çalışmak zorunda kaldığı için kas yapıyor. Ve kalpteki aşırı kas bir süre sonra kalbin çalışmasına engel oluyor” dedi.

Kaynak: doktordayiz.com

http://www.doktordayiz.com/d-49-0/hipertansiyon-hastalari-surekli-ilac-kullanmali-mi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.