Kategoriler
Haberler

‘Kalın bağırsak kanserine karşı sağlık kontrolü ihmal edilmemeli’

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de kalın bağırsak kanserinin kadınlar arasında görülme sıklığının üçüncü, erkeklerde dördüncü sırada yer aldığı belirlendi. Kalın bağırsak kanserlerinin sebebinin tam olarak bilinmediği ancak gelişiminde çevre ve aile faktörlerinin etkili olduğu belirtilerek, 50 yaş ve üzerindeki kişilerin sağlık kontrolünü düzenli yaptırması gerektiği vurgulandı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Deniz Harputlu, kalın bağırsak kanserlerinin çoğunlukla polip ya da adenoma olarak adlandırılan bağırsak duvarındaki küçük oluşumlarla başladığını, zamanla büyüyerek çevreye yayılım gösterebilen kanser dokusuna dönüşebildiğini kaydetti. Gelişimin 5 ile 10 yıl sürdüğünü aktaran Harputlu, “Genel olarak karında dolgunluk hissi, ağrı, kilo kaybı, makattan kanama, açıklanamayan kansızlık ve solukluk, kabızlık veya ishal gibi normal bağırsak alışkanlıklarında değişme ve bağırsak tıkanması görülebilir. Yaş ve aile öyküs,ü en önemli risk faktörüdür. Aynı zamanda meme, yumurtalık ve rahim kanseri olan kişiler de kalın bağırsak kanserine yakalanma konusunda riskli kişilerdir.” dedi.

‘ERKEN TEŞHİS, TEDAVİDE BAŞARIYI ARTTIRIYOR’

Kanser öncüsü oluşumların erken evrede yakalanmasının tedavi için başarı oranını arttırdığını ifade eden Deniz Harputlu, özellikle riskli gruptakilerin, şikâyeti olmasa da belirli aralıklarla sağlık taramasından geçmesinin önemli olduğunu kaydetti. Harputlu, şunları kaydetti: “Kolon kanseri riski açısından 50 yaşından başlanarak yılda bir dışkıda gizli kan testi, beş yılda bir kolonun alt kısmının, 10 yılda bir de tüm muayene edilmesi gerekir. Düzenli egzersiz yapılmasının, kalın bağırsak kanseri dahil birçok kanserin gelişme riskini azalttığını gösterilmiştir. Fazla kilolar atılmalı, sigara kullanımına son verilmelidir. Aşırı alkol tüketimi yapılmamalı, sağlıklı gıda tüketimine özen gösterilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.