Kategoriler
Halk Sağlığı

Kepçe kulak psikoloji bozuyor


Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, kepçe kulağı olan erkek ve kız çocukların saçlarını uzattığını, kulaklarını saçları ile kapatmaya çalıştığını, bu durumun psikolojik olarak kişileri rahatsız ettiğini belirtti.

Kepçe kulak, kulak kepçesinin duruş anomalilerinden birisi olarak adlandırılabilir. Normalde kulak kepçesi kafatasımıza belli bir açıyla yaklaşmıştır. Bu açı büyüdüğü zaman yani kepçe kafatasından uzaklaştığı zaman ön taraftan bakıldığında kulak belirgin göze çarpar hale geliyor. Buna kepçe kulak, yelken kulak veya belirgin kulak gibi isimler takılıyor. Kepçe kulak durumunun bebek birkaç aylıkken fark edilmesiyle bazen kundaklama ve sarma yöntemleriyle düzelebileceğini söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, “Kepçe kulak geç fark edilirse ameliyatla düzelme sağlanabilir. Ameliyatla düzeltilebilmesi için kulağın gelişimini tamamlaması gerekiyor. Kulak kepçesi ameliyatında çocuğun 4 yaşını bitirmesini bekliyoruz. Çünkü 4 yaşından sonra kulak kepçesi genellikle olması gereken boya erişmiş oluyor” şeklinde konuştu.

FARK EDİLMESİN DİYE SAÇLARINI UZATIYORLAR

Kepçe kulak ameliyatlarının daha çok sosyal nedenlerle yapıldığını, kulağın fiziksel olarak işitmesinde ve fonksiyonlarında herhangi bir problem olmadığını açıklayan Prof. Dr. Çetinkale, “Kepçe kulak ameliyatları kişide görsel olarak rahatsızlık nedeniyle yapılıyor. Özellikle okul dönemindeki çocuklar birbirlerine çok acımasız davranıyorlar. Böyle bir şekil bozukluğunu arkadaşlarında fark ettikleri zaman o kişiyi rencide edebiliyorlar. Kızlar genellikle saçlarını uzatıyorlar, kulak kepçelerini kapatıyorlar. “Saçımı hiç toplayamıyorum, saçımı kulağımın arkasına tutturamıyorum” gibi bir şikayetle geliyorlar. Erkeklerde yine kepçesini kamufle etmek için saçlarını uzatıyorlar, “Kısa bir saça bir türlü sahip olmadım, şu kulaklarımı düzelteyim de saçlarımı kestireyim” şikayetleriyle geliyorlar” dedi.

AMELİYAT İZİ GÖRÜNMÜYOR

Kepçe kulak ameliyatlarında kıkırdağın yeniden şekillendirildiğini, bu işlem sonucunda ameliyat izinin kulak arkasında kalması nedeniyle görünmediğini ifade eden Prof. Dr. Çetinkale, “Kepçe kulak genellikle iki taraflı oluyor. Nadiren tek taraflı veya asimetrik oluyor. Ameliyattan sonra bir kalıp yapıyoruz. Bu kalıp bir hafta on gün kalıyor. Ameliyat sonrası iyileşme süreci yapılan yönteme göre değişiyor. Dikişlerin kapanması veya şişliklerin inmesi 3-4 haftayı bulabilir. Ama yara iyileşmesinin normal süresi 1 yıldır” diye konuştu. Dr. Çetinkale sözlerine şöyle devam etti: “Ameliyattan sonra hasta kulağına bir darbe gelmemesine dikkat etmeli, bandajı varsa üzerine yatabilir ama bandajı çıkarırsa kulağın üzerine yatmamalı.”

Kaynak: doktordayiz.com

http://www.doktordayiz.com/d-64-0/kepce-kulak-psikoloji-bozuyor.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.