Kategoriler
Haberler

Kronik hastaların hastane çilesi sona eriyor

Adapazarılı iki Türk girişimcinin geliştirdiği sistemle periyodik takibi gereken kronik hastaların hastane çilesi sona eriyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de hafta sonu gerçekleştirilen 3’cü Azerbaycan Kardiyoloji Kongresi’nde tanıtımı yapılan yeni sistemle doktorlar hastalarını uzaktan takip edebilecek. Kronik hastaların hastaneye olan bağımlılığını azaltma amacıyla tasarlanan sistemle hasta, yaşadığı yerden hastanenin çağrı merkezine otomatik olarak göndereceği periyodik bilgilerle tedavisine devam edebiliyor. Kronik hastaları hastanenin ortamından kurtaran sistem bir GSM operatörü üzerinden çalışıyor. Söz konusu sistem sayesinde hastalar şehirden uzakta normal hayatlarına devam ederken, doktor da hastası hakkında anlık bilgileri alarak gerekli müdahaleleri yapabiliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Kalp rahatsızlıkları, solunum yetmezliği, şeker hastalığı gibi birçok kronik hastaların takibinde ve tedavisinde kullanılacak sistem hakkında proje yöneticisi Levent Aykut, Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) açıklamada bulundu. Aykut, hastayla aynı ortama yerleştirilen cihazla kilo, tansiyon ve semptomları belirleyici soruları cevaplamasının yeterli olacağını söyledi. Sistem GSM üzerinden çalıştığı için internet aboneliği veya bilgisayar kullanımı gerektirmeyeceğini belirten Aykut, yeni sistem semptom sorgulamalarını hastaneye gönderirken hastaların da normal günlük yaşamlarına rahatlıkla devam edebileceklerini bildirdi. Aykut, “Bunu yapmak için ekstra bir bilgiye ihtiyaçları olmayacak. İnternet aboneliğine ihtiyaçları olmayacak, bilgisayar kullanmak zorunda kalmayacaklar. Sadece basit bir cihazı iki tane tuşla kontrol edip, bu iki tuşla işlemlerini tamamlayıp analog telefonları hattı üzerinden yada GSM telefonu hattı üzerinden bilgilerini otomatik olarak hastaneye rahatlıkla gönderebilecekler” dedi
Değerlendirmelerin klinikte yapılacağını dile getiren Aykut, sonuçlara göre doktorların hastaya müdahale edebileceğini vurguladı. Kronik hastaların ciddi problemler yaşadığını hatırlatan Aykut, “İşte bütün bunları ortadan kaldırabilmek için böyle bir sistemi hazırlayıp bu günlerde hizmete koyma aşamasındayız. Zannediyorum Azerbaycan’da da yıl başı itibariyle hizmete girmiş olur. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.