Kategoriler
Halk Sağlığı

Kulak çınlaması hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Levent Çoban, erkeklerde görülen kulak çınlamasının nedeninin daha çok yüksek tansiyona bağlı olduğunu, kadınlarda görülen kulak çınlamasının da daha çok stres ve depresyon kaynaklı olduğunu ifade etti.

Kulak çınlaması, kulakta duyulan ses veya gürültüdür. Bu ses bazen bir para hışırtısı bazen de su sesi gibidir. Hastalar bu sesi bazen sadece sessizlikte bazen de gündüz duyabilirler. Genelde dışarıdan duyulmayan bu sese, hastaların yaptırdıkları kan tahlilleri, işitme testleri, filmler ve beyin emarları gibi yapılan birçok teste rağmen tanı koyulamayabiliyor. Kulak çınlamasının objektif ve subjektif çınlama olarak iki çeşit olduğunu, objektif çınlamayı doktor kulağını hastaya yaklaştırdığında duyabildiğini ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Levent Çoban, “Doktorların duyabildiği objektif çınlama patolojiye bağlı olabilir. Biz bu sesi damarsal bozukluklar ve damar averazmaları gibi bozukluklarda duyabiliyoruz. Subjektif çınlamayı ise sadece hasta duyuyor. Doktor bu sesi duymuyor. Bunun en büyük sebepleri arasında daha çok kulak dışı sebepler var. Kulak dışı sebepler, yüksek tansiyon, diyabet hastalığı, kolesterolün yüksek olması, kan şekerinin yüksek olması, boyun omur kireçlenmesi, boyun fıtığı, çene eklemi problemleri kulak dışındaki çınlama yapabilen sebeplerdir. Kulak sebepleri ise kulak kiri, orta kulak kireçlenmesi, iç kulak ve beyin arasındaki tümorlerdir” açıklamalarını yaptı.

Kadınlarda çınlama stres kaynaklı

Dr. Çoban, erkeklerde görülen kulak çınlamasının nedeninin yüksek tansiyona bağlı olduğunu, kadınlarda görülen çınlamanın nedeninin de en fazla stres ve depresyon kaynaklı olduğunu söyledi. Yaşa bağlı olarak genellikle 35 yaşın üstündeki kişilerde çınlamanın görüldüğüne ve risk grubunda kimlerin bulunduğuna da değinen Op. Dr. Çoban, “Obezler, yüksek tansiyon ve şeker hastaları, kolesterolü yüksek olanlar kulak çınlaması yaşayabilirler. Aynı zamanda trafik kazası geçirenler, beyinle ilgili ameliyat olanlar, orta ve iç kulakta yaşanan travmalar ve orta kulakta geçirilen operasyonlar çınlamayı etkileyen faktörlerdir” şeklinde konuştu.

Sebebe yönelik tedavi uygulanır

Kulak çınlamasının tedavisinin yapabilmesi için öncelikle bu çınlamanın sebebinin bulunması gerektiğini ve tedaviyi de bu sebebe göre yaptıklarını ifade eden Op. Dr. Çoban, “Çınlamaya kulak kiri neden oluyorsa kulağın temizlenmesi, orta kulak kemikçik kireçlenmesi ve iç kulakta tümör ve beyin tümörü varsa bunların ameliyat edilmesi gerekiyor. Kulak dışı sebepler olan yüksek tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği, boyun omur kireçlenmesi gibi nedenlerin de ilgili hekimlerle görüşülerek tedavi edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Beyin tümörü olabilir

Kulakta çınlama olunca bunu çok basite almamak gerektiğinin ve mutlaka altta yatan sebeplerin araştırılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Çoban, “Basit bir çınlama denilen sorunun altından beyin tümörü çıkabiliyor. Bu şikayetin mutlaka altta yatan nedenlerinin araştırılması gerekir. Çok dikkate alınması gereken bir problem olduğunu düşünüyorum” dedi. Op. Dr. Çoban, “Kulak çınlaması tedavi edilmediğinde hastanın sosyal yaşamını bozabilir, iş yaşamını etkileyebilir, insanlarla iletişimini bozabilir. Bunlarla birlikte hastanın psikolojisi de etkiliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: doktordayiz.com
http://www.doktordayiz.com/d-69-0/kulak-cinlamasi-hangi-hastaliklarin-belirtisidir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.