Kategoriler
seo

Lösemili Samet’in tahlili için 6 günde 10 bin lira bulunması lazım

Ortaokul 8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Samet Töre, 6 aydır lösemiyle mücadele ediyor. Töre ailesi, Samet’ten alınan ilik numunesinin Almanya’da yapılacak Oncotype-Dx testi için gerekli 10 bin lirayı bulamıyor. Samet, “Yaşamak istiyorum, özellikle iyi bir eğitim alıp ülkeme hizmet etmek istiyorum. Fenerbahçe’yi çok seviyorum, özellikle kaptan Emre Belezoğlu’yla buluşmak istiyorum.” dedi. Doktorlar ise ilik nakli öncesinde Samet’e uygulanacak kemoterapinin seviyesinin belirleyecek olan tahlil için numuneleri en geç 2 Ocak Cuma günü gönderilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde ikamet eden Mustafa ve Nuray Töre çiftinin 14 yaşındaki Sömet Töre’ye geçtiğimiz Temmuz ayında ‘lösemi’ teşhisi konuldu. Samet’e uygun ilik için arayışa giren aile, ortanca çocukları Ahmet’in (10) iliğinin ağabeyine uygun olduğunu tespit etti. Doktorlar, Samet’in ilik nakline hazırlanması için öncelikle kemoterapi uygulanması gerektiğini bildirdi. Son 5 ayın 4 ayında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemotoloji Bölümü’nde yatılı olarak tedavi gören Samet’ten alınan iliğe yapılacak tahlil için 10 bin liraya ihtiyaç duyuluyor. Aradan geçen süreye rağmen parayı denkleştiremeyen Töre ailesi son olarak dün yine doktorlarla görüştü. Doktorlar, “Tahlil için gerekli parayı hemen bulmanız gerekiyor. 2 ocak Cuma gününe kadar numuneleri göndermemiz gerekiyor. Samet’in yaşayabilmesi için bu tahlilin yapılması şart.” açıklamasında bulundu.

FENERBAHÇE’Yİ ÇOK SEVİYOR, FUTBOLCU ABİLERİM BENİ UNUTMASIN

Hastalığına teşhis konulmasının ardından eğitim hayatını sürdürmek isteyen Samet Töre, vaktinin büyük bölümünü hastanede geçirdiği için bu sene Şehit Jandarma Çavuş Erman Aydın Ortaokulu’na gidemedi. 8. Sınıf öğrencisi olan Samet, Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat ederek ‘evde eğitim’ uygulamasına dahil oldu. Geçtiğimiz ay yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Sınavı’na da giren Samet Töre, 120 sorudan sadece 15’ini yanlış cevapladı. Arkadaşlarından ayrı kaldığı için üzüldüğünü belirten Samet Töre, “5 aydır büyük sıkıntı yaşıyorum. Hayatım ev ile hastane arasında geçiyor. Tedavimin sürmesi için bu tahlilin yapılması lazımmış. Söyleyeceğim tek şey; yaşamak istiyorum, iyi bir eğitim alıp ülkeme ve milletime hizmet etmek istiyorum.” diye konuştu. Babasının bir arkadaşının müracaatı üzerine Fenerbahçe, Samet’e özel yaptırdığı formayı göndermiş. Hayatında Fenerbahçe’nin ayrı bir yerinin olduğunu söyleyen Samet, “Hayatım boyunca Fenerbahçeli futbolcularla buluşmayı çok istedim. özellikle kaptan emre Belezoğlu’nu çok seviyorum. Hastalıkla mücadele ediyorum, ama Fenerbahçe’nin hayatımda ayrı bir yeri var. Şimdilik formayla Fenerbahçe sevgimi avutuyorum. Ama kaptan emre ile buluşup, sohbet etmeyi çok istiyorum.”

EVLADIM GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ERİYOR ALLAH RIZASI İÇİN SAHİP ÇIKIN

Samet’in eğitimini sürdürmek istediğini belirten anne Nuray Töre, şunları söyledi: “Hayırseverlere ve devlet yetkililerine sesleniyorum, evladım gözümüzün önünde eriyor. Lösemi tedavisinin sürmesi için gerekli tahlilin biran önce yapılması lazım. Maalesef Türkiye’de bu test yapılmıyormuş. Çalmadığımız kapı kalmadı. Valilik, kaymakamlık,vakıflara müracaat ettim. Ancak bir çare çıkmadı. Dün doktorlarla görüştük, en geç önümüzdeki Cuma gününe kadar tahlilin Almanya’ya gönderilmesi gerekiyormuş. Eşim bir dükkanda bin lira maaşla çalışıyor. Üç çocuğumuz var. Samet’e uygun ilik kardeyi Ahmet’te çıktı. Ancak öncesinde kemoterapi uygulanması lazım.”

ONCOTYPE TESTİ NEDİR?

Kanserin yinelemesinde rol oynayan 21 genin tümörde varlığını araştırarak bir yineleme skoru saptayarak tekrar riskini belirleyen bir test. Bu testin sonucunun düşük çıkması durumunda hasta düşük riskli kabul edilerek kemoterapi verilmeyip sadece hormonoterapi uygulanıyor. Yüksek skor elde edilmesi durumundaysa, hastanın fayda göreceği düşünülerek kemoterapi uygulanıyor ve sonrasında hormonoterapiye geçiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.