Kategoriler
Halk Sağlığı

Metabolik sendrom nasıl öldürüyor?

Doç. Dr. Ceyhun Dizdarer, “Ülkemizde metabolik sendrom kadınlarda %40, erkeklerde %20 düzeyinde görülüyor. Hemen her üç kişiden birinde var” diye konuştu

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Ceyhun Dizdarer, “Metabolik sendrom bedenin metabolizmasının birçok yönden fırtınaya yakalanmak üzere olduğunun tıbbi ifadesidir. Başlangıçta masum kilo-yağ alışları ile başlayan serüven bel çevresinde ciddi artışında eklenmesiyle karaciğeri yağlandıran, tansiyonu yükselten, kasların miktar ve kalitesinde belirgin azalma yapan, insulin direnci ile bedeni tanıştıran, şeker hastalığına doğru yelken açan bir rota çizmeye başladığında biz hekimler, artık bu kişinin metabolik sendroma yakalandığını belirtiyoruz” açıklamasını yaptı.

Metabolik sendromun tıbbi olarak bel genişliğine şeker, yağ ve tansiyondaki ufak bozuklukların eşlik etmesiyle oluşan ortak tablonun adı olarak ifade edildiğini belirten  Doç. Dr. Dizdarer, “10 yaşın üzerindeki her kişide bu tanı konabilir. Metabolik sendrom düzeltilemez ve sürerse, şeker hastalığı ve onun getirdiği kardiyovasküler sistemin ölümcül etkileri; damar tıkanıklıkları, enfarktüs, felç an meselesi olmaya başlar. Bu kişilerin yaşam kalitesi ve süreleri oldukça olumsuz etkilenir. Hemen her organ bu fırtınadan etkilenir. Kalp, beyin, üreme organları, kemik en başta gelir. Detaylı bakılmazsa atlanabilir ve sinsi bir şekilde fırtına ilerler” diye konuştu.
3 KİŞİDEN BİRİNDE SENDROM VAR

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de metabolik sendromun hızla arttığını söyleyen Doç. Dr. Dizdarer, “Ülkemizde metabolik sendrom kadınlarda %40, erkeklerde %20 düzeyinde görülüyor. Hemen her üç kişiden birinde var. Ama ne yazık ki çoğunluk bunun farkında değil, fırtınaya doğru ilerler gibiler. Nedeni kapitalist sistemin getirdiği beslenme ve yaşam tarzı. Aşırı hareketsizliğe iten teknoloji ve yüksek karbonhidratlı beslenme temel olmakla birlikte, hormonal katkılar, genetiği değiştirilmiş ürünler, mısır şurubunun bilinen şekerle yer değiştirmesi, her işin oturduğumuz yerden yönetilebilmesi bizleri metabolik sendroma sürüklemekte” dedi.

DİYET VE EGZERSİZ BİR ARADA OLMALI

İnsanların yaşam kalitelerini artırmaları ve sağlıklı bir şekilde yaşamaları için bedenlerinin fabrika ayarlarının dışına çıktığını erkenden fark etmeleri önemini vurgulayan Doç. Dr. Dizdarer sözlerine şöyle devam etti: “Kas kitlesi ve kalitesinin kaybı en az yağ artışı kadar önemli.Bu fazlalık yağ olup cilt altı, kas içi ve karaciğerde insandan insana farklı oranlarda birikir. Toksik maddeler salgılayarak bu organlardan başlayarak tüm organlara zarar vermeye başlar.Tedavi bireyi detaylı bir şekilde görüp doğru ve kalıcı hamleler yapılmadıkça yüz güldürücü olmuyor. Kişinin kendi doğrularını öğrenmesi lazım. Diyet ve egzersiz aslında tüm vakaları çözer.”

KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ

Metabolik fitness’ın kesin ve kalıcı biyolojik, bilimsel çözüm olduğunu dile getiren ve Türkiye’ye ilk defa bu uygulamayı getiren Dizdarer, “Metabolizma her kişide 3-4 alt komponentten oluşuyor. Bunları bulunca doğru diyet ve aktivite planı ile taşlar yerine oturuyor. Bunların analizleri aşamaları oluşturuyor. Beden yağ-kas analizi, VO2 maksimum kas analizi, otonomik ve hormonal beden tayini, metabolik holter analizi bunların bazıları. Böylece herşey kişiye özel oluyor” dedi.
Kaynak: doktordayiz.com
http://www.doktordayiz.com/d-3-0/metabolik-sendrom-nasil-olduruyor.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.