Kategoriler
Haberler

Nar’ın karaciğer yağlanmasını yüzde 50 azalttığı tespit edildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Durmuş Fatih Başer, günlük olarak tüketilen nar meyvesinin karaciğer ve kan yağ düzeyleri üzerine olumlu etki yaptığını tespit ettiklerini söyledi.

Dr. Başer, tavşan modeli üzerinde yaptıkları çalışmada nar meyvesinin karaciğer ve kan yağ düzeyleri üzerinde olumlu etki yaptığını tespit ettiklerini belirtti. Başer, “Tavşanlarda nar suyu ekstresinin karaciğer yağlanma düzeyi ve kan lipidleri üzerine etkilerini araştırdık. Proje sonuçları önemli veriler ortaya koydu. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; yağlı diyetle beslenen tavşanlarla karşılaştırıldığında, yağlı diyetle beslenen ve beraberinde ekstre verilen tavşanlarda narın karaciğer yağlanma düzeyini yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığını ve kan yağları üzerine olumlu etkilerinin olduğunu belirledik.” dedi.

Başer, çalışmaya konu tavşan modeli baz alındığında, verilere göre bir değerlendirme yapacak olursa, günlük olarak tüketilecek orta boy bir tam nar meyvesinin karaciğer ve kan yağ düzeyleri üzerine olumlu etki yapacağını dile getirdi. Başer, “Tespit edilen dozda ve formülasyonda kullanılan liyofilize nar suyu ekstresinin karaciğer yağlanmasının önlenmesinde etkin olduğunu ve bu hastalık için bir çözüm olabileceğini, bu yönde çalışmalarımız devam etmektedir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.