Kategoriler
Halk Sağlığı

Prostat büyümesinde botoks tedavisi

Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Levent Türk, prostat büyümesinde ameliyatın neden olduğu sperm geri kaçması, ereksiyon kaybı, idrarda kanama gibi bazı yan etkilerin botoks tedavisinde görülmediğini açıkladı.

Prostat, 50 yaşından sonra hormonal değişikliklerden dolayı bütün erkeklerde büyüyen bir organdır. Bu büyüme idrar yollarında daralmaya neden olarak bir takım şikayetlere sebep olabiliyor. Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Levent Türk, bu şikayetlerin idrarda zorlanma, gece sık sık tuvalete çıkma, idrarda yanma, bekleyerek idrar yapma olduğunu söyledi. Dr. Türk, bu şikayetlerin hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ve hastanın tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Prostat tedavisinde gecikme özellikle mesaneye zarar verir. Mesanede oluşan idrar yolu taşları, böbreklerde şişme ve böbrek yetmezliğiyle hastayı diyalize kadar götürebilen bir hal alabilir. Bu nedenle prostat büyümesi bir şikayete sebep oluyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.”

CİNSEL HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Prostat iltihabı denilen kronik prostatit hastalığının 25-50 yaş arasında görülen bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Türk, “Bu hastalık genellikle cinsel yolla bulaşan bel soğukluğunun sonucunda o mikrobun prostat içine yerleşmesiyle ortaya çıkar. Kronik prostatit hastalığında prostat büyümesinde görülen şikayetlerin yanı sıra ağrı da görülür. Özellikle alt karın bölgesinde ağrı, boşalırken yanma, ereksiyonda problemler, uç kısımda idrar yollarında yanma, makata doğru vuran bir ağrı kronik prostatik belirtileridir. Kronik prostatit tedavi edilip şikayetler ortadan kalktığında cinsel fonksiyonlarda da düzelmeler gerçekleşiyor. Özellikle sperm kalitesinde artma, erken boşalmanın azalması, ereksiyon kalitesinde ve cinsel istekte artma oluyor” diye konuştu.

PROSTATA ZARAR VEREN GIDALARA DİKKAT

Kronik prostatit hastalarının tedavi süresince diyetlerine dikkat etmeleri gerektiğini açıklayan Dr. Türk, “Bu süreçte acı-baharatlı yiyeceklerden, kola gibi gazlı içeceklerden, asitli gıdalardan, alkol ve sigaradan uzak durmak gerekiyor.
Çünkü bunlar prostata zarar veren gıdalardır. Prostat idrarı asitleştirerek prostat tedavisinde zarara neden oluyor. Hastanın soğuktan kaçması, kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaması, uzun süre oturur pozisyonda kalmaması gerekiyor. Çünkü hasta sert bir zemine oturduğunda prostata yapılan baskı şikayetleri artırabilir” ifadelerini kullandı.

BOTOKS TEK SEANS UYGULANIYOR

Prostat büyümesinin klasik tedavisinin ilaç ya da ameliyat tedavisi olduğunu dile getiren Dr. Türk, ameliyatların açık ya da kapalı yapılabildiğini söyledi. Dr. Türk, “Prostat büyümesinde bir diğer tedavi yöntemi de botoks enjeksiyonu ile yapılan tedavidir. Botoksun prostattaki etkisi programlı hücre ölümü denen bir mekanizmayla prostatı küçültmesidir. Botoks tedavisinin ameliyat ve ilaç tedavisine karşı birçok avantajı olduğunu söyleyebilirim. Ameliyatın neden olduğu spermin geri kaçması, ereksiyon kaybı, idrarda kanama, idrarda daralma gibi yan etkiler botoks tedavisinde görülmüyor. Tek seansta yapılan uygulama ile yüzde 40 oranında prostat küçülebiliyor” dedi.

Kaynak: doktordayiz.com
http://www.doktordayiz.com/d-70-0/prostat-buyumesinde-botoks-tedavisi.html

“Prostat büyümesinde botoks tedavisi” için bir yanıt

120 GR PROSTADIM VAR BOTOKS TEDAVİSİYLE NEKADAR KÜÇÜLÜR AYDIN LATIRSANIZ SEVİNİRİM
BİDE FİYAT OLARAK NEKADARTEDAVİ ÜÇRETİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.