Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: “Tam günden geri adım atmayacağız”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bu sabah basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Tam gün, sağlıkta şiddet ve hekim açığı ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Sağlıkta Şiddet

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:

“Vatandaşlarımızdan sağlık çalışanlarına sahip çıkmalarını istiyorum. Bu konuda kamuoyundan destek bekliyorum”

Tam Gün

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:

“Ege, Akdeniz, İç Anadolu, İstanbul, Cerrahpaşa, Çapa, buralardaki hocalarımızın taleplerini veya Üniversitelerarası Hastaneler Birliği, bizim İstanbul Üniversitesi Rektörü’nün başkanlığında kurulan birliğin talepleri, YÖK’ün taleplerini aldığımızda açıkçası, bir Tam Gün devam etmeli, bizim de kanaatimiz bu. Hocalarımız kendi kurumlarıyla birlikte büyümeli, gelişmeli. Dolayısıyla Tam Gün’den bir geri adım atma söz konusu değil. Peki, bizim hocalarımız mesai sonrası aktif olmak, çalışmak istiyorlar, gerek meslektelerini icra etmeleri, gerekse maddi kazanım sağlamaları bu birikimlerinden. Kendi kurumunda biz ona o koşulu sağlayalım, o koşulların çerçevesini belirleyelim ve mesaiden sonra dışarıda yapabileceği tüm faaliyetlerini üniversitesinde yapsın, buradan gelir elde etsin, bu geliri kurumla paylaşsınlar. Dolaysıyla hocalarımızın Tam Gün’den sonra yine kedi kurumlarında çalışabilmeleri için yasal düzenlemeyi oluşturduk. Ama yoğunluk dolayısıyla Ekim ayına kaldı. Ekim ayında meclisin ilk çıkaracağı kanun tasarılarından biri bu olacak. Dolayısıyla Ekim’in 15’ine kadar bunu tamamlamış olacağız”

Hekim açığı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:

“Türk Tabipler Birliği fazla hekimlerini bize versin”

“Öncelikle Türk Tabipler Birliği “Hekim fazlası var” diyordu, fazla olan stoklarında istifade etmeyi düşünüyoruz. Espri bir yana şu anda bizim 44 bin yatak planladığımız kamu-özel işbirliğiyle yapacağımız hastaneler, yatak kapasitemize ilave bir 45 bin yatak gelecek, kapasitesini arttıracak değil. Mevcut yatak kapasitelerimizi nitelikli hale girecek bir dönüşüm projesidir bu. Mevcut hekim açığımız ne ise, o yine devam etmiş olacak. Ama şu anda önümüzdeki yıl yaklaşık 2 bin 500, ondan sonraki her yıl da 4 bin normal kontenjan fazlası hekim Türkiye’nin sağlık hizmetine katılmış olacak. Önümüzdeki 7-8 yıl içinde de yaklaşık 20 bin civarında ilave hekim kazanımını sağlamış olacağız. Önümüzdeki 5 yılda bugün sağlık hizmeti sunumundaki hekim sıkıntımız neyse devam edecek”

Aile hekimleri’ne gönderme

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:

Nöbetsiz sağlık hizmeti sunumu düşünülemez, tüm sağlık çalışanları nöbete dahil olmalıdır. Bu mesleğin mensupları asla nöbetsiz bir meslek icrası düşünmemeliler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.