Kategoriler
Haberler Manşet

Sağlık Bakanlığı: Diyalizde sınır aşıldı, 2015 yılında yeni merkez açılmayacak

Sağlık Bakanlığı, kaynak israfı ve atıl kapasitenin oluşmaması için bir planlama dâhilinde diyaliz merkezlerinin durumu ile ilgili bir çalışma yaptı. Çalışma sonucu, hasta başına düşen diyaliz merkezlerinin yeterli sayıya ulaşması nedeniyle 2015 yılında yeni diyaliz merkezi açılmayacak. Bakanlık verilerine göre, ülke genelinde 48 bin 665 hasta ve 12 bin 415 cihaz var. Bir cihaza ortalama 3,5 hasta düşüyor. Yeni merkezlerin açılması ile ilgili çalışma, hasta sayısı 5’i aştığında bölgelerde yeniden değerlendirilecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ile ‘2015 Yılı Diyaliz Merkezi Planlaması’ ile ilgili yazı gönderdi. Bakan adına Müşteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan imzalı yazıda, hasta başına düşen diyaliz merkezlerinin yeterli sayıya ulaşması nedeniyle 2015 yılında yeni diyaliz merkezi açılmayacağı vurgulandı. Yazıda, il sağlık müdürlüklerinden alınan veriler kapsamında hesaplanan hasta/cihaz oranlarının 5’in (beş) altında olması nedeniyle 2015 yılı için ülke genelindeki diyaliz hizmet bölgelerinde yeni diyaliz merkezi açılmasının uygun olmadığı tespit edildiği kaydedildi.

Kaynak israfı ve atıl kapasitenin oluşmaması için bir planlama dâhilinde diyaliz merkezlerinin açılmasına izin veren Sağlık Bakanlığı, 48 bin 665 hasta ve 12 bin 415 diyaliz cihazının hizmet verdiğini belirledi. Bu veriler doğrultusunda, 2015 yılında yeni bir diyaliz merkezine ihtiyaç olmadığını tespit eden Bakanlık, yeni merkezlerin açılmasına izin vermeyecek.

DİYALİZ CİHAZLARI İSTENEN SEVİYEYE GELDİ

Bakanlık verilerine göre, böbrek hastaları için bir anlamda böbrek görevi gören diyaliz cihazları sayısı ülke genelinde istenen seviyeye geldi. Her yıl kasım ve aralık ayında bir sonraki yıl açılacak olan diyaliz merkezlerini belirleyen Sağlık Bakanlığı, 2015 yılında yeni diyaliz merkezi açılmasına ihtiyaç olmadığını tespit etti. Bir bölgede yeni bir diyaliz merkezi açabilmek için o bölgenin hedef doluluk oranının, hemodiyaliz cihazı başına düşen hasta sayısının 5 veya üstü olması gerektiğini açıklayan Bakanlık, ülke genelinde hasta/diyaliz cihazı oranını 3,5 olarak belirledi.

48 BİN KİŞİ DİYALİZE GİRİYOR

Bakanlığın elde ettiği verilere göre; ülke genelinde 48 bin 665 diyaliz hastası için 12 bin 415 diyaliz cihazı hizmet veriyor. Ortalama bir cihaza 3.4 hasta düşüyor. Hem diyalize giren hem de diyaliz cihazı açısından İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın başı çektiği öğrenildi. Buna göre; İstanbul’da 8 bin 694 diyaliz hastasına 1 bin 957 cihaz düşerken, Ankara’da 3 bin 354 hastaya 890 cihaz, İzmir’de 3 bin 23 hastaya 751 cihaz, Bursa’da ise bin 727 hastaya 445 diyaliz cihazı düştüğü kaydedildi.

Oranın en fazla olduğu yer 4.76 ile iki kısma ayrılan Muğla Birinci Bölge oldu. 85 cihazın hizmet verdiği bölgede 405 hasta diyalize giriyor. Muğla’yı 4.71 ile Şanlıurfa 1. Bölge ve İstanbul 6. Bölge izledi. İstanbul 2. Bölge de 289 cihaza bin 362 hasta düşüyor. En düşük oran ise Çanakkale 1. Bölge. Burada 4 hastaya 4 cihaz düştü. Oran 1 olarak gerçekleşti.

BÖBREK NAKLİ İÇİN SIRADA BEKLEYEN 22 BİN 28 KİŞİ VAR

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 28 bin 867 kişi organ nakli için bekliyor. Böbrek nakli için sırada bekleyen 22 bin 28 kişi var. Organ nakli için en çok sırada bekleyenler böbrek yetmezliği olan hastalar. İkinci sırada ise 3 bin 801 ile kornea nakli bekleyenler yer alıyor. Karaciğer nakli içinde bekleyen 2 bin 191 kişi var. En az ise ince bağırsak nakli bekleyen kişi. Şu an da sistemde kayıtlı olan 2 kişi ince bağırsak nakli olmayı bekliyor. Ayrıca, 554 kalp, 34 akciğer, 253 pankreas ve 4 kalp kapakçığı nakli bekleyen hasta bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.