Kategoriler
Haberler

Sağlık Çalışanı Ambulans Şoförü Olamaz!

AKTİF SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan Paramediklerin Ambulans şoförlüğüne zorlanmalarına ve Lisan Tamamlama hakkından muaf tutulmak istenmelerine itiraz etti.

AKTİF SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ 22 Aralık Dünya Paramedikler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Sağlık Mesleklerinin tümünde yaşanan ünvan karmaşasının paramediklerde de yaşandığını ve Sağlık Çalışanına ambulans şoförlüğü yaptırılmasına karşı olmakla birlikte Ambulans şoförü olarak çalışan şoför kadrosundaki çalışanların da muhakkak suretle ileri sürücülük eğitimine tabi tutulmaları gerektiğini belirten Başkan Ümit KARATAŞ şunları söyledi; ‘Ambulanslar diğer araçlara nazaran daha yüksek ve donanımları itibarıyla da hantal araçlardır. Ambulansların bu durumlarına rağmen, trafikteki tüm araçlardan daha çevik ve süratli hizmet etmeleri gereği, ileri sürücülük tecrübe ve eğitimini zaruri kılmaktadır.

Ambulans kazalarının sayısının artması ülkemizde bulunan ambulansların ne derece kullanılabilir olduğunu, ATT ve Paramedik çalışanlarına şoförlük yaptırılmasının ne denli doğru olduğu tartışılır hale getirmiştir. Maalesef böyle kazalar gün geçtikçe artmakta, buna rağmen gerekli önlemler alınmamaktadır.

Acil ağlık hizmetleri biriminde görev yapan sağlık çalışanları büyük bir özveriyle ve fedakarca görev yapmakta, saldırılara maruz kalarak darp edilmekte, yaşam kurtarmak için zamanla yarışırken ambulans kazaları sonucu hayatını kaybetmektedirler.

AKTİF SAĞLIK-SEN olarak; Özellikle Lisans Tamamlama hakkından Paramediklerin muaf tutulmamasını ve bu konuda gereken hassasiyetin gösterilerek konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun bilmesini isterim.

22 Aralık Dünya Paramedikler günü olması münasebetiyle, Acil Sağlık Hizmetlerinin yerine getirilmesinde büyük özveri ile çalışan tüm paramediklerin gününü kutluyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.