Kategoriler
seo

Tedavi edilmeyen kulunçlar boyun fıtığına neden olabiliyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Murat Doğan, tedavi edilmeyen kulunçların ilerleyen dönemlerde boyun fıtığına yol açabileceğini söyledi.

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Murat Doğan, bazı tarihçiler tarafından, Osmanlı Sultanlarından Kanuni’nin eşi Hürrem’in ölüm nedeni olarak gösterilen ‘kulunç’ ağrılarının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekti. Kürek kemiği etrafındaki kaslara ‘kulunç’, burada meydana gelen ağrıya da ‘kulunç ağrısı’ adı verildiğini belirten Uzm. Dr. Murat Doğan, “Kulunç, öldürmez ama süründürür. Çünkü ilerleyen ve tedavi edilmeyen kulunç ağrıları, boyun fıtığı başta olmak üzere, sırt kemiği eğriliklerine ve solunum düzensizliklerine yol açar.” dedi.

Kulunç ağrılarının nedenlerini, uzun süre sabit pozisyonda kalmak, hareketsiz yaşam, hava akımına maruz kalmak, omurilikle ilgili yapı bozuklukları ve eğrilikler, göğüs deformiteleri, duruş bozuklukları, B1, B6, folik asit ve B1, magnezyum eksikliği, sık görülen guatr hastalığı, kansızlık ve stres şeklinde sıralayan Uzm. Dr. Murat Doğan; ağrıların soğuk havalarda daha çok görüleceğini ifade etti. Uzm. Dr. Murat Doğan, “Soğuk havalarda daha çok görülse de sıcak havalarda da klimaya maruz kalmak önemli bir etken. Bu nedenle hava akımına maruz kalınmamasını ve düzenli egzersiz yapılmasını öneriyoruz. Özellikle yüzme sporu, kulunç ağrıları için en doğal tedavi yöntemi.” diye konuştu.

“BİLİNÇSİZ KULUNÇ AĞRILARI HASARA NEDEN OLABİLİR”

Yeni başlayan kulunç ağrılarının doğru masaj yöntemleri ile giderilebileceğini kaydeden Uzm. Dr. Murat Doğan, bilinçsiz yapılacak ‘kulunç kırma’ yöntemlerinin, ileri derecede hasarlara neden olabileceğini vurguladı. Uzm. Dr. Murat Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk arasında bu masaja ‘kulunç kırma’ deniyor. Böyle bir yöntem var ama nasıl yapılacağı çok önemli. Ağrı yapan kaslara ters yönde germe uygulamak lazım. Ancak ağrı anında o bölgeye çok fazla baskı yapılırsa ağrıları tetikler, omurgada eğrilik varsa onu artırır, boyun fıtığı başlangıcı varsa tetikler ve çözülmez hale gelir.”

İLERLEMEDEN DOKTORA GÖRÜNÜN

Kulunç ağrılarında mutlaka bir doktora başvurulmasını öneren Uzm. Dr. Murat Doğan, “Ağrılar yeni başlamış ya da küçük bir bölgeyi etkiliyorsa, ağrı kesici, kas gevşetici kullanmak ve sıcak uygulamalar iyileştirebilir. İlerlemiş halinde ise iğne tedavisine başlanmalı, daha da ileri durumlarda fizik tedavi uygulaması da öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.