Kategoriler
Dünya Haberler

Türk hastalar derdini anlatamıyor, doktorun anlamasını bekliyor

Dahiliye ve aile hekimi uzmanı Dr. Kenan Katmer, tedavi için gelen hastaların derdini anlatmadaki eksikleri dile getirerek, “Millet olarak maalesef derdimizi anlatamıyoruz. Yani daha çok derdimizin anlaşılmasını bekleyen milletiz. Bunu aşabilmenin yolu eğitimden geçiyor.” dedi.

Almanya’nın Bochum şehrinde Türk Aile Sağlığı Merkezi’ni kuran Kenan Katmer, “Aile hekimi olarak hastalarla yakından ilgileniyoruz. Aile hekimliğinin asıl amacı vatandaşın hasta olmadan önce koruyucu hekimlik yapmasıdır. Bu hem etkili hem de verimli oluyor. Bu şekilde vatandaşlara kaliteli hizmet sunarak sağlık sorunlarına hızlı şekilde cevap verebiliyoruz.” dedi.

Vatandaşın ev doktoruna belirli periyotlar da sürekli gidip gelmesi gerektiğini belirten Dr. Katmer, “Vatandaş sağlığında ne kadar doktora giderse hastalandığı zaman daha kolay teşhis konur ve önemli olabilecek hastalıklar önlenmiş olur. Millet olarak maalesef derdimizi anlatamıyoruz. Yani daha çok derdimizin anlaşılmasını bekleyen milletiz. Bunu aşabilmenin yolu eğitimden geçiyor. Burada Türk derneklerine veya STK’larına önemli görev düşüyor. Örneğin değişik seminerlerle uzman kişiler davet edilerek vatandaşı bilgilendirme yoluna gidilebilir. Belki bir saatlik seminerlerle halkımız güzel bir seviyeye getirilebilir.” şeklinde konuştu.

Tedavi için gelen hastaların kendini anlatmasındaki eksikler olduğunu anlatan Dr. Katmer, “Bilgilenmek demek bilinçli olmak demektir.” diyerek yeni yıldan itibaren teknik olarak sağlık sigortası kartlarındaki değişikliğe dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Dr. Katmer aksi takdirde yeni yıldan itibaren birçok işlemin yapılmasının mümkün olmayacağına sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.