Kategoriler
Haberler Manşet Son Dakika

Yan dal asistanlarına maaş şoku

Yan dal uzmanlık öğrencilerinin maaşlarında büyük kayıp

Akademik zam sonrasında hekim mağduriyeti devam ediyor. Özlük hakları günden güne gerileyen hekimlerin maddi hak anlamında da ciddi kayıp yaşadığı ortaya çıktı ve en ciddi maddi kaybın üniversitelerde eğitim gören yan dal uzmanlık öğrencilerinde olduğu tespit edildi. 

Akademik zam sonrası 560 TL’lik kayıp

Tüm akademik personele zam gelirken 10 yıllık eğitim sonrası üst ihtisas için yan dal uzmanlık eğitimine başlayanlar uzun süre eğitim almanın cezasını çekmeye başladı. İşte asistanhekim.org’a iletilen o mektup:

” Akademik zamdan önce maaşım fark tazminatı hariç 1800 TL idi. Akademik zam fark tazminatı hariç maaşa yapıldığı için zam sonrası fark tazminatı bordro üzerinden kesintiye uğradı ve 800 TL’lik zam vergi manevraları ile 240 TL’ye düşürüldü. Kısacası yan dal uzmanlık eğitimine başladığım için cezalandırılmış oldum.

Temel maaş üzerinden yan dal asistanlığı yapan uzman hekimler büyük kayba uğradı. Ayrıca döner sermaye de bu temel maaşa göre hesaplanacağından kaybımız daha da artacak.

10 yıl eğitim alan bir uzman hekim; sadece 4 yıllık lisans eğitimi alan eczacılık fakültesi araştırma görevlisine göre 1000 TL düşük almaya başladı. Eczacılık fakültesi asistanlarının maaşı 3600 TL’ye yükselmişken, onların üç katı eğitim alan uzman hekimlerin maaşı 2570 TL’de kaldı. Bu haksızlığa çözüm bulunmasını istiyoruz”

Yan dal asistanı olmak mağduriyet mi?

Uzman hekim olarak çalışmaya devam edenlerin yan dal asistanlığı yapmaya karar verince aldıkları maaşın düşmesi yan dal asistanlığı bir mağduriyet mi, bu böyle sürecek mi sorusunu akıllara getiriyor. 

“Yan dal asistanlarına maaş şoku” için 9 yanıt

ben sağlık bakanlığı adına yan dal yapmaktayım benim maaşıma hiç zam gelmedi
Sağlık bakanlığı personel işlerinde kişisel bilgilerimde asistan Olduğum yazıyor ancak zam almaya gelince faydalandırılmıyorum. Bu konuda da ne yapabilirim?

Sevgili kardeşim peki sen normal uzman hekim maaşının derecesine göre 2028 ile 2347 ( 1. derece 4 kademe ) lira arasında olduğunu biliyor musun ? Tabi ki biliyorsun. Şimdi öyle bir sistem oldu ki üniversitede ki asistan doktor 2700 lira maaş alacak uzman olacak mecburi hizmet kurasında bir ile atanacak normal maaşı 700 lira düşecek. Bu olsa olsa bizim gibi kuralsız günü yaşayan ülkelerde olur. Ben hala şaşırıyorum bu akademik zammın tıp fakültesindeki asistanlara da ( kadroları araştırma görevlisi ) uygulandığına. Yasayı yaparken döner sermaye alan araştırma görevlileri hariç diye madde koymadıklarına hayret ettim. Bunu yaparlardı ,hiç de şaşırmazdım çünkü bu hükümetten doktorlara yağmurlu havada su yok. Sebep en üstteki adam doktorları sevmiyor. Bu zam özünde zaten tıp dışı kesimlere yapılmak istendi. Çünkü onlar döner sermaye almıyorlar, nöbet parası almıyorlar. İşte bu nedenle denge tazminatı ayağıyla maaşları 3600 lira oldu. Tamam sen totalde ondan daha fazla alıyorsun ama kardeşim sen hasta bakıyorsun nöbet tutuyorsun iş zorluğunuz arasında karşılaştırma yapmak komik olur. Ama yine de haklısın.

8 temmuz 2014 te resmi gazetede yayınlanan döner sermaye ödemelerinde değişiklik yapılan yönetmeliğe göre tüm yan dal asistanların performans sistemine dahil edilmesi gerekiyor fakat hiçbir üniversite bunu uygulamıyor. Yeni yönetmeliğe göre kadrosuna bakılmaksızın tüm uzman ve uzman tabiplerin döner sermaye ödemelerinin öğretim görevlileri gibi hesaplanması gerekmektedir. Bu yazıyı okuyan tüm yandalcılar lütfen ilgili yönetmeliği inceleyin ve hakkınızı arayın.

uzman hekimin çalıştığı hastanede çalışan eczacı ile maaşları kıyaslamalısınız, veya

eczacılık fakültesindeki asistanla tıp fakültesindeki asistanı kıyaslamalısınız.

kendi maaşını başka meslekler üzerinden yorumlamak bi kere adabı muhaşerete de uygun değildir,

yine yanlı taraflı eczacıları hedef gösteren bir haber

siz bu kıskanç tavırı bırakıp birlik içerisinde hareket etmeye çalışsanız, eczacısı da hemşiresi de asistanı da sizden yana olur.

Hakkınız olanı isterken başkalarını küçümsemeye çalışmak nasıl bir hak isteme yöntemidir ki bir de sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz böyle saldırgan tavırlarla,hatta kim bilir olumlu bir sonuç almayı bile umuyorsunuzdur bu üslubunuza ragmen…
Yanlış arkadaşım,yanlış. Senin cebinden alıp da vermiyor devlet eczacıya parasını. Hele de sizin gibi 10 yıl okuyan üstün ! bir insana yakışıyor mu eczacılık fakültesinin 4 degil 5 yıl oldugu,üstelik de 2005 ten bu yana. Kaldı ki evet bence de siz hakettiginizi alamıyorsunuz ama bunu istemenin yolu bu değil.
Aynı gemide olduğumuzu,meslektaş olduğumuzu hatırladığınız,başkalarını ezerek hak aramamayı anladığınız gün sizin için de birşeyler değişmeye başlayacak. Yoksa bu tavırla hiçbir yere varılmaz.

Hakkınız olanı isterken başkalarını küçümsemeye çalışmak nasıl bir hak isteme yöntemidir ki bir de sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz böyle saldırgan tavırlarla,hatta kim bilir olumlu bir sonuç almayı bile umuyorsunuzdur bu üslubunuza ragmen…
Yanlış arkadaşım,yanlış. Senin cebinden alıp da vermiyor devlet eczacıya parasını. Hele de sizin gibi 10 yıl okuyan üstün ! bir insana yakışıyor mu eczacılık fakültesinin 4 degil 5 yıl olduğunu bilmemek,üstelik de 2005 ten bu yana. Kaldı ki evet bence de siz hakettiginizi alamıyorsunuz ama bunu istemenin yolu bu değil.
Aynı gemide olduğumuzu,meslektaş olduğumuzu hatırladığınız,başkalarını ezerek hak aramamayı anladığınız gün sizin için de birşeyler değişmeye başlayacak. Yoksa bu tavırla hiçbir yere varılmaz.

yandal yapayim derken çok kıyıda köşede kalmışsinizn! eczaciyla ne alıp veremedigin var bilmiyorum ama sadece ECZACİLİK değil fizikte kimyada su ürünlerinde hukukta okuyup asistan olanda aynı maaş ki 3600 değil! bence az okusaydin da eczacı olsaydın çok okuyunca senden pek bişey olmamış biraz kibir ve bilgisizlik var sanırım!

bu eczacılar kadar kafanıza taş düşsün. herşeyin bir üsubu yolu yordamı vardır. kendi hakkınız ararken eczacılar üzerinden birşeyleri elde etmeye çalışmak nekadar doğru?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.