Kategoriler
Haberler Manşet Son Dakika

2 Hemşire 1 Doktor Darp Edildi !

Türk Sağlık Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Orhan Yılmaz , Ankara’da ‘’Dr Sami Ulus Çocuk Hastanesi acil servisinde iki hemşirenin çocuk hastaya müdahale ederken hasta yakını tarafından sözlü ve fiili şiddete uğradığını’’ kaydetti.

Türk Sağlık Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Orhan Yılmaz , Ankara’da ‘’Dr Sami Ulus Çocuk Hastanesi acil servisinde iki hemşirenin çocuk hastaya müdahale ederken hasta yakını tarafından sözlü ve fiili şiddete uğradığını’’ kaydetti.

Sağlıkta şiddetin katlanılmaz bir hal aldığını söyleyen Türk Sağlık Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Orhan Yılmaz ;

‘’Son 2 Yılda 20 bin sağlık çalışanı şiddete uğradı’’

Yaptığımız araştırmalarda sağlık çalışanlarının yüzde 70’i şiddete uğramışlardır. Beyaz kod verilerine göre son iki yılda sözlü veya fiziksel şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısı 20 bin 159’dur. Bu tablodan daha da vahimi şiddetin artarak devam etmesidir. Beyaz koda 2012 yılında ayda 721 şiddet vakası bildirilmiş. 2013 yılında 721 vaka 890’a, 2014 yılında ise ayda 976 vakaya yükselmiştir.

‘’İki hemşire 1 Sağlık Memuru darp edildi’’

‘’Ne yazık ki 06 ocak 2014 Salı gecesi Başkentte Gölbaşı Devlet Hastanesinde Bir sağlık memuru arkadaşımız ziyaret saatleri dışında hasta ziyaretine gelen bir vatandaş tarafından darp edilmiş.Daha bu olayın sıcaklığı geçmemişken 08. 01.2015 Perşembe günü Dr Sami Ulus Çocuk Hastanesi acil servisinde iki hemşire arkadaşımız çocuk hastaya müdahale ederken hasta yakını tarafından sözlü ve fiili şiddete uğramış hem hasta hem de çalışanlar hayati tehlike atlatmıştır.’’

Saldırganların en ağır şekilde cezalandırılması istediklerini belirten Yılmaz, ‘’Ekonomik ve sosyal yönden bitirilmiş olan sağlık çalışanları birde şiddete maruz bırakılıyor. .Biz artık devlet göreve diyor ve şiddete çözüm, şiddeti uygulayanlara ağır ceza istiyoruz’’ dedi.

‘’Caydırıcı önlemler bir an önce alınmalı’’

Artık sağlık çalışanları şiddete uğramasını istemediklerini dile getiren Orhan Yılmaz , ‘’Hükümetin, idarecilerin kısacası artık devletin sağlık çalışanını duymasını istiyoruz. Alınan önlemler kağıt üzerinde kalmasın. Caydırıcı önlemlerin bir an önce alınması gereklidir’’ dedi.

Yılmaz caydırıcı çözüm önerisi olarak ‘’Temel insan haklarına aykırı olmamak kayıt ve şartıyla sağlık çalışanlarına sözlü veya fiili şiddet uygulayanlara Acil haller dışında sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalandırılmamaları, saldırganların tutuklu yargılanmalarını’’ kaydetti.

personelsaglik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.