Kategoriler
Haberler

Aile hekimleri nöbete değil eğitime gitti

Mersin Tabip Odası ve Aile Hekimleri Derneği, Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerine ve sağlık çalışanlarına cumartesi günü getirdiği nöbet uygulamasını, ‘Nöbete Gitmiyoruz, Koruyucu Hekimliğe Sahip Çıkıyoruz’ sloganıyla eğitim etkinliğine dönüştürdü.

Sağlık Bakanlığı’nın, hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için Aile Sağlığı Merkezlerinde cumartesi günleri bir aile hekimi ve hemşirenin nöbet tutması genelgesine karşı çıkan aile hekimleri, bu cumartesi günü de göreve gitmedi. Bakanlığın cumartesi günleri getirdiği nöbet uygulamasına karşı tepkilerini ortak bir etkinlikle dile getiren Mersin Tabip Odası ve Aile Hekimleri Derneği, ‘Nöbete Gitmiyoruz, Koruyucu Hekimliğe Sahip Çıkıyoruz’ sloganıyla Mersin Tabip Odası toplantı Salonu’nda ‘Ateşli Çocuğa Yaklaşım ve Antibiyotik Kullanımı’ konularında bir sunum gerçekleştirdi.

Sunum öncesinde nöbet uygulaması ile alakalı bir açıklama yapan Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Antmen, Mersin Tabip Odası olarak bu nöbetlere kaşı olduklarını ve Mersin’de görev yapan tüm aile hekimlerinin bu nöbetlere gitmemesi gerektiğini söyledi. Nöbetlerin hem yasal hem meşru hem de çalışma şartları açısından uygun olmadığını ileri süren Antmen, bu nöbetlerin halka da bir faydası olmadığını iddia etti. Bunu dile getirdikleri için kendilerine karşı olumsuz bir propaganda başlattırıldığını ifade eden Antmen şöyle devam etti: “Biz bu nöbetlerin halka bir faydası olmadığını bildiğimiz için, cumartesi günü nöbetçi hekim arkadaşlarımızla burada eğitim programları düzenleyeceğiz. Sağlık Bakanlığı, halkın sağlığına popülist yaklaşım ve politikalarla zarar veriyor. Sağlık, yanlış politikalar kurban edilmemeli. Sağlık Bakanlığı karma karışık hale getirdiği sağlık ortamındaki tüm sıkıntıları aile hekimlerine yeni görevler yükleyerek çözmeye çalışıyor. Yanlışları başka yanlışlarla düzeltmeye çalışıyor. Kendi yanlış uygulamalarını açtığı gedikleri yamamak için birinci basamaktaki sağlık çalışanlarını feda etmektedir. Sağlık bakanlığı bu yanlış politikasından biran önce vazgeçmelidir.”

Konuşmanın ardından Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Antmen ve Dr. Zeki Sinan Doğan ‘Ateşli Çocuğa Yaklaşım ve Antibiyotik Kullanımı’ hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.