Kategoriler
Haberler Manşet

Aile hekimlerine sopa mı?

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mete Güzelant, İl Sağlık Müdürü’nün aile hekimlerine aba altından sopa gösterdiğini, bu durumun problemi çözmeyeceği gibi aksine daha da büyüteceğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Güzelant, “Ne işe yarayacağı belli olmayan ve aile hekimlerinin büyük tepkisini çeken cumartesi nöbeti uygulamasının başarısız olması ve aile hekimlerinin büyük çoğunlukla nöbete gitmemeleri üzerine yapılan açıklama, talihsiz bir açıklamadır. Ne yazık ki Sayın İl Sağlık Müdürü, sorunu anlayacağı ve değerlendireceği yerde meslektaşlarımızı tehdit etme yoluna gitmiştir. Ceza puanı uygulaması ve sözleşmeyi feshetme gibi söylemler sorunun çözümüne değil, daha da büyümesine yol açacaktır. Gönülsüz ve zora dayalı yapılan işler, ne çalışanı ne de hizmet alanı mutlu etmemektedir. Mutsuzluk, hizmet verimini düşüren en önemli etkendir. Aile hekimlerimizse zorla ve gönülsüz olarak uygulanmaya çalışılan bu uygulamadan rahatsızlıklarını aylardır dile getirmekte ve angaryaya karşı tutum almaktadırlar. Ayrıca sadece karşı çıkma gibi bir düzeyde kalmayıp samimi çözüm önerilerini de ilgili makamlara iletmektedirler.” dedi.

Oda olarak İl Sağlık Müdürü’nü ziyaret ettiklerini de belirten Güzelant, “Sayın müdürü ziyaret ederek sorunu paylaşmış, çözüm önerilerini kendilerine iletmiştik. Halkın gerçek sağlık ihtiyaçlarının çözümünden ve aile hekimlerinin görev tanımından uzak ve hattâ esas görevleri olan koruyucu sağlık hizmetlerini aksatabilecek, hekimlerin insanca dinlenme haklarını ihlal eden ve acil servislerdeki yığılmaya asla çözüm olamayacak bu uygulamanın amacı, ne hastaları düşünmek ne de acil servislerdeki yığılmaları önlemektir. Bu, görüntünün sahte ve yanıltıcı tarafıdır. Amaç bizce açıktır; yapılan açık bir popülizmdir. Haziran seçimlerine giderken halktan oy almak ve düzenlerini sürdürmek uğruna hekimleri kullanmak, bu senaryonun ana fikridir. İzmir Tabip Odası olarak, bu anlamsız ve gereksiz uygulamaya son verilmesi ve makul çözüm yollarına gidilmesi konusundaki çağrımızı yineliyor ve bu haksız uygulamaya karşı direnen meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu tekrar açıklıyoruz. Sayın İl Sağlığı Müdürünü de tehditkâr söyleminden vazgeçmeye davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.