Kategoriler
Haberler

Akademisyenlerin gözünden kadının sosyol meseleleri kitaplaştı

İzmir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ilk yayını olan “Kadın ve Toplum” isimli kitap, farklı disiplinlerin gözünden kadının toplum içindeki yeri, algılanışı ve sıkıntılarına akademik bir bakış açısı getirdi.

2011 yılından bu yana İzmir Üniversitesi’nin bütün fakültelerinin müfredatına alınan ve öğrencilerinde toplumdaki kadın algısıyla ilgili farkındalık oluşturmayı hedefleyen “Kadın ve Toplum” dersi ile İzmir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KÇUAM)’nin çalışmaları, farklı disiplinlerden gelen 14 akademisyenin makalelerini içeren kitapla yeni bir boyuta taşındı. Editörlüğünü Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş ve KÇUAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazife Aydınoğlu’nun yaptığı kitapta sinemadan ekonomiye, sağlıktan mimariye ve medyaya kadar pek çok alanda kadın olgusu değerlendirildi.

KÇUAM’ın ilk yayını için düzenlenen tanıtım toplantısı ve imza töreninde açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Erciyeş, “Ne yazık ki bugün, Türk destanlarında ve kültüründe en üst mertebeye oturtulan ve yüce bir varlık haline getiren kadının hakettiği değeri almadığını gözlüyoruz. Türk inancına göre göğün yedinci katına uygun görülen, İslamiyet dinine geçtikten sonra da pek çok haklara kavuşan kadının 21. yüzyıl Türkiye’sinde dövülmesi, horlanması çok acı vericidir. Türk destanlarında kadın, daima erkeğin yanında ve onların güç ve ilham kaynağıdır ama bugün eğitim, iş yaşamı ve politik alanlarda erkeklerin oldukça arkasında kalmışlardır.” dedi. Kanuni düzenlemeler ve eylem planlarının üniversitelere de önemli görevler yüklediğine değinen Erciyeş, KÇUAM’ın ülke çapında ve uluslararası akademik faaliyet ve araştırmaları desteklediğini ve projelerde yer aldığını söyledi.

Türkiye’de kadın erkek eşitliğinin sağlanması, toplum yaşamının bütün alanlarında kadınnın konumunun güçlendirilmesi ve her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretme ve strateji geliştirme konusunda çalışmalar yapmak amacıyla KÇUAM’ın kurulduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Aydınoğlu ise, “Kadın ve Toplum dersinde, gerek Türkiye’nin taraf olduğu ulusal ve uluslararası anlaşmalar gerekse de Anayasa ve yasalarda kadınla ilgili maddelerin incelenmesi konusunda öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz. Bunun yanısıra seminerler halinde devam eden dersimiz iş dünyasından güvenlik güçlerine, sivil toplum örgütlerinden sporculara, siyasetçilerden sanatçılara kadar geniş bir yelpazedeki konuklarıyla öğrencilerimize bir farklı bakış açısı kazandırmayı hedefliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.