Kategoriler
seo

Aktif Sağlık Sen: 112 Acil Servisi taşerona kurban edilemez

Aktif Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş, Sağlık Bakanlığı’nın genelgeyle duyurduğu ‘112 Acil Servislerde taşeron uygulaması’ hakkında açıklama yaptı. Karataş uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

112 Acil Servis ambulanslarında şoför olarak görevlendirilmek üzere 4 bin kişilik taşeron alımı yapılacağını ve hayat kurtarma görevini yerine getiren Karataş, bu uğurda canlarını kaybeden 112 çalışanlarının taşerona kurban edilmesinin kabul edilemez bir yanlış olduğunu kaydetti. Karataş yaptığı açıklamada, “Biz çalışma şartlarımızın iyileşmesini beklerken hayat kurtarma görevini yerine getiren ve bu uğurda canlarını kaybeden 112 çalışanlarının taşerona kurban edilmesini kabul edemeyiz. Yetkililerin bir an önce bu yanlıştan geri dönmesini bekliyor, konu ile ilgili haksızlığı yargıya taşıyacağımızı da kamuoyunun dikkatine sunuyorum.” dedi.

Maliye Bakanlığı tarafından kadro verilmemesi ve ambulans kazaları sebep gösterilerek taşeronlaşma ile karşı karşıya olduklarını dile getiren Karataş, açıklamasına şöyle devam etti: “Daha önce yapmış olduğumuz basın açıklamamızda bu sorunu dile getirmiştik. Çok kısa bir süre sonra yetkililer bu konunun çözümünü taşeron sisteminde buldular. Bu yolla 5000 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramedik kadrosu gasp edilmek isteniyor. Bu düzenleme atama bekleyen ATT ve Paramedikleri mağdur edecektir. Bu da gösteriyor ki sağlık sektörü taşeronlaşıyor ve bu yolda ilk adım 112 çalışanlarıyla yapılıyor.”

Aktif Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş, 112’lerdeki çalışma sistemini 24/72 nöbet usulünden, 12/48 vardiya sistemine geçişi öngören değişikliğe karşı olduklarını da ifade ederek, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Sendika ilkelerimiz ve prensiplerimiz gereği insani değerler açısından sağlıkta taşeronlaşmaya karşıyız. Uygulamadan doğacak sorunları öngörmeden ve çözüm önerileri üretmeden, gerekli altyapıyı oluşturmadan, ani kararlarla asla bu sisteme geçilmemeli. Süreç yine çalışanlar ve sendikaların iş birliği içinde tekrar gözden geçirilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.