Kategoriler
Haberler

Askeri hastanelerde de sendikal faaliyeti yapılabilecek

Sendikamızın Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda Danıştay Askeri kurumlarda görev yapan tüm sivil memurların sadece büro hizmet kolundaki sendikalara üye olabilmesine izin veren düzenlemeyi iptal etti.

Böylelikle askeri hastanelerdeki görev yapan sivil memurların sağlık sendikalarına üyeliklerinin önü açılmış oldu.

Türk Sağlık-Sen tarafından Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıklarına bağlı tüm kurumlarda görev yapan kamu görevlilerinin sadece büro hizmet koluna üye olmalarını düzenleyen yönetmelik hükümlerinin iptali için Danıştay’a dava açmıştı.

Askeri kurumlara bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan kamu çalışanlarının sağlık ve sosyal hizmet kolunda faaliyet gösteren sendikalara üye olması gerektiği açtığımız davayı görüşen Danıştay 10. Dairesi verdiği kararda sendika hizmet kollarının belirlenmesinde kurumların yürüttüğü hizmetin niteliğinde gözetilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Danıştay kararında askeri hastanelerde hizmet veren personelin sağlık hizmeti verdiği ve bu hizmetini askeri hizmetinin devamı niteliğinde olmadığını belirtildi.

Danıştay askeri hastaneler dışında kalan sağlık kurum ve kuruluşlarının sağlık ve sosyal hizmetler kolunda sayılması karşılığında askeri kurumlarda görev yapan tüm çalışanların verdikleri hizmetin niteliği gözetilmeksizin bir bütün olarak büro, bankacılık ve sigortacılık hizmetleri kolunda gösterilmesi yolundaki düzenlemede hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmetti.

Danıştay askeri kurumlarda görev yapan sivil memurların tamamının büro hizmet kolundaki sendikalara üye olabileceklerini düzenleyen yönetmelik değişikliğinin ilgili hükmünün yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Karar ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Askeri kurumlarda görev yapan sivil memurlarımızın sendikalara üye olabilmesi önemli bir gelişme idi. Fakat burada toptancı bir yaklaşımla özelliklede askeri hastanelerde görev yapan sivil memurlarımızın, sağlık çalışanlarımızın ağlık sendikaları varken büro hizmet kolundaki sendikalara üye olabileceklerine karar verilmesi yanlıştı. Nitekim yüksek yargıda bunun yanlışlığı tespit ederek verilen hizmete dikkat çekmiş ve hastanelerde çalışanlar sağlık ve sosyal hizmet koluna üye olmalı demiştir. Danıştay’ın bu kararı ile birlikte Çalışma Bakanlığı acil bir yeni düzenleme yapmalıdır. Askeri hastanelerde görev yapan tüm kamu çalışanlarının sağlık sendikalarına üye olabilmeleri ile ilgili mevzuat değişikliği yapılmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.