Kategoriler
seo

Aynı gün dört nakil, dört yeni yaşam

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Merkezi tarafından üçü kadavradan biri canlıdan olmak üzere, aynı gün dört organ nakli birden gerçekleştirildi. Nakilleri gerçekleştirilen hastalar yeni bir yaşama merhaba dedi.

Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınlarının organlarını bağışlaması sonucu harekete geçen Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde görevli Prof. Dr. Uğur Erken ve Prof. Dr. Erkan Demir, aynı gün içerisinde iki böbreği Adana’da yaşayan, yaklaşık 5 yıldır böbrek bekleyen 23 yaşındaki Aysel Aydoğdu ve yine 44 yaşında ve yaklaşık 6 yıldır böbrek bekleyen Kadir Gök’e nakletti. Yine aynı gün içerisinde 46 yaşındaki Wilson Sirozu nedeniyle 4 yıldır organ bekleyen Bekir Bahar’a, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Yrd. Doç. Dr. Tolga Akçam tarafından karaciğer nakli gerçekleştirildi. Bu arada, bu hastalar dışında 22 yaşındaki Necip Dalkıran’a da annesinden alınan böbrek nakledildi. Son derece başarılı gerçekleşen nakillerin ardından hastalar taburcu edildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Erken, aynı günde yaptıkları başarılı 4 nakille Balcalı Hastanesi’nin bu konuda geldiği seviyeyi ortaya koyduğunu ifade etti. Organ nakli konusunda en büyük payın organı bağışlayan aileye ait olduğunun altını çizen Erken, bir kişinin organlarıyla bir çok kişinin yeni bir yaşama merhaba dediğine vurgu yaptı.

Organ Nakil Merkezi Karaciğer Nakli Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ise uygun donör çıkması durumunda merkezin çok hızlı hareket ettiğini ve aynı gün içerisinde birden fazla nakil gerçekleştirerek, önemli bir başarıya imza attığını dile getirdi.

Nakilleri gerçekleştirilen hastalar ise yeni bir yaşama merhaba demekten son derece mutlu olduklarını dile getirerek, organ bağışı konusunda duyarlı olunması temennisinde bulundu. Ayrıca, bağışlanan diğer organlar ise çeşitli dış merkezlere gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.