Kategoriler
Haberler Manşet

Bedellide 12 bin lirasını iade etmeyen bakanlığa dava açtı

2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 30 bin TL ödeyerek yararlanan avukat, son çıkan bedelli yasasında fiyatın 18 bin TL olarak belirlenmesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı’ndan 12 bin lirasının iade edilmesini istedi. Bakanlık, kanunda iade yapılacağına dair bir düzenleme bulunmadığı gerekçesiyle bu talebi reddetti. Bunun üzerine avukat, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne bakanlık aleyhine dava açtı.

Avukat Baran Doğan, Milli Savunma Bakanlığı’na dilekçe yazarak 30 Kasım 2011 tarihinde çıkarılan bedelli askerlikte fiyatın 30 bin TL olarak belirlendiğini ve kendisinin de bu miktarı ödeyerek bedelli askerlikten yararlandığını belirtti. 10 Aralık 2014’te çıkarılan bedelli askerlik için ise fiyatın 18 bin TL olarak belirlendiğini hatırlatan Doğan, bunun Anayasa’nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

Farklı durum ve koşullar için ayrımın mümkün olabileceğini ifade eden Doğan, ayrımın meşru olması için objektif ve makul bir nedene dayanması, makul bir amaca yönelik olmasının gerektiğini kaydetti. Doğan, kendisinden alınan fahiş bedelin hiçbir nedeni ve açıklamasının bulunmadığını öne sürdü.

2011 yılında ödediği 30 bin TL’nin yasal faiziyle birlikte 39 bin TL edeceğini belirten Doğan, 12 bin TL’lik farkın yasal faiziyle birlikte iade edilmesini talep etti. Avukat Doğan, iade edilen parayı bedelli yapmak isteyip de parası olmayan bir yurttaşa bağışlayacağını da kaydetti. Bu nedenle paranın mevcut bedelli askerlikten yararlanma süresi içerisinde iade edilmesini isteyen Doğan, aksi durumda idari yargı yoluna başvuracağını belirtti.

Doğan’ın bu talebini inceleyen Milli Savunma Bakanlığı olumsuz cevap verdi. ASAL Daire Başkan Yardımcısı Albay Erkan Bülbül imzalı cevap yazısında, askerlik kanununa eklenen geçici 52. madde ile 18 bin lira ödeyenlerin askerlik eğitimine tabi tutulmadan bu hizmeti yerine getirmiş sayılacağı hatırlatıldı. Söz konusu kanunda daha önceki bedelli uygulamalarında 18 bin TL üzerinde ödeme yapmış olanlara iade yapılacağına dair herhangi bir hüküm bulunmadığı kaydedildi. Bu nedenle 18 bin liranın üzerinde yapılan ödemelerin yükümlülere iadesinin mevzuat açısından mümkün olmadığı ifade edildi.

Bakanlıktan gelen bu cevap üzerine Doğan, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Bakanlık aleyhine dava açan Doğan, daha önce bakanlığa yazdığı gerekçeleri tekrarladı. Doğan, mahkemeden kendisinden fazladan alındığını savunduğu 12 bin liranın alındığı tarihten itibaren yasal faiziyle birlikte iade edilmesine karar verilmesini talep etti.

Avukat Doğan, söz konusu durumun anayasanın temel maddelerinden eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, “Mahkemeden olumsuz netice çıkması durumunda Anayasa Mahkemesi’ne oradan da lehimize karar çıkmazsa AİHM’ye başvuracağım.” dedi.

“Bedellide 12 bin lirasını iade etmeyen bakanlığa dava açtı” için 5 yanıt

Avukat bey bizde ayni durumdayiz. Gerekli gorurseniz ayni basvuruyu bizde yapabiliriz. Herkez birlesirse daha cabuk sonuc alabilecegimizi dusunuyorum.ornek dilekceyi bizede yollamaniz mumkun mu? Sonuna kadar sizi destekluyoruz.

Askerliği bedelli yaparken göbek atiyordunuz. Şimdi para derdine mi düştünüz? Yazık size yazık.. Sizin yaptığınız bedelliyi yapamayan insanlarda gitsin size dava acsin . askerlikte bedel olmaz diye.. Size 30 bini verip askere alirdim ben olsam. Askerde de süründürürdüm sizleri.

Bunu haber yapmaya bile gerek yok. Bu yasa geçici yasadır, o günkü belirlenen şartlarda gerçekleşti ve isteyen yararlandı. Son bedelli yasasının şartları farklı diye kendini ümitlendirmek boşa kürek çekmektir. 1999’daki uygulama 20 bin marktı. O günkü koşullara göre 5-6 bin tl bir rakama denk geliyordu. Babam askeriyede işçiydi ve maaşı 700 lira civarındaydı. 8 ayda denkleşirdi. Benim bugünkü maaşımla 8 ay değil 11 ayda bedelli ücreti denkleşiyor. Yani o günkü ekonomik şartlarla bugünü kıyaslarsak 18 bin liradan daha iyi bir rakamdı benim için… Bugünün bedellileri de başvursuz daha önceki bedelli daha ucuz diye… Bunlar geçiçi yasa boşa umutlanmayın umutlandırmayın, hiçbir şey elde edemezsiniz. Avrupa’ya taşısanızda bir sonuç çıkmaz. Sizleri yönlendiren avukatlar eğer hayra yapmıyorsa bunu yazıktır emeğinize paranıza…

inşallah paranının tamamını iade edip sizi alırlar askere o zaman itirazı görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.