Kategoriler
Haberler

Biber Gazı Yasaklansın Tıbbi Sempozyumu

İstanbul Tabip Odası ile Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi tarafından, 10 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemal Atay Amfisi’nde ‘Biber Gazı Yasaklansın Tıbbi Sempozyumu’ düzenlendi. Sempozyumda sunumlar yapan konunun uzmanları, ölümcül sonuçlara yol açabilen biber gazının yasaklanması gerektiğini dile getirdi.

Hekimlerin yanı sıra çeşitli kitle örgütleri ve sendikaların temsilcilerinin de katıldığı sempozyumda biber gazının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin hekim gözüyle ele alındığı sunumlar gerçekleştirildi. Biber gazının yarattığı sonuçlara ilişkin gözlem ve tanıklıklar paylaşıldı.

Sempozyum TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Dr. Çerkezoğlu “Ne yazık ki ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde biber gazı sıradan bir olay haline getirilmiş durumda. Ve neredeyse her türlü toplumsal olayda, yapılan basın açıklamalarında biber gazına maruz kalınıyor. Bu sadece Gezi sürecinde yaşadığımız bir olay değil maalesef. Gezi sürecinde en yaygın, şiddetli kullanımına tanık olduk ama her türlü demokratik tepkide maalesef yüzlerce, binlerce insan biber gazına maruz kalıyor. Ve bunun siyasal, toplumsal sonuçları var. Hekimler olarak bu tablodan son derece kaygılıyız. Düzenlediğimiz bu sempozyumda biber gazı kullanımının tıbbi, insan sağlığı üzerindeki sonuçlarını irdeleyeceğiz. Direnen insanlar, gazeteciler, güvenlik görevlileri yani biber gazına maruz kalan her kesim için tartışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.