Kategoriler
Haberler

Boşanmış ailelerin çocukları daha fazla davranış problemi gösteriyor

Boşanmaların yüzde 40’ının evliliğin ilk beş yılında görüldüğü Türkiye’de, bu durumdan en çok etkilenen çocuklar oluyor. Türkiye’de 2004’te 91 bin 22 olan boşanan çift sayısı, 10 yılda yaklaşık yüzde 38 artışla 2013’te 125 bin 305’e yükseldi. 2013 yılında Ege Bölgesi’nde 22 bin 136, İzmir’de ise 10 bin 789 çift ayrıldı. Boşanmış ailelerin çocuklarının diğerlerinden daha fazla davranış problemi gösterdiğini belirten Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.

Aile Psikolojisi Dergisi (Journal of Family Psychology) tarafından yayımlanan araştırmaya değinen Yrd. Doç. Dr. Özyurt, şunları kaydetti: “Bu araştırmada, çocukların içe yöneltilmiş ve dışa yöneltilmiş davranış problemleri boşanma açısından incelenmiş ve anne babalar için önemli bulgular ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada, çocukların boşanmaya nasıl uyum sağladıkları araştırılmıştır. İçe yöneltilmiş davranış problemleri dediğimizde çekingenlik, yalnızlık, suçluluk, gerginlik, üzüntü gibi duygular, dikkat odaklamakta güçlük, sevilmediğini düşünme, yeme ve uyku örüntülerinde değişimler anlaşılırken dışa yöneltilmiş davranış problemleri saldırganlık, zarar verme, evden kaçma, içki içme gibi davranışları ifade etmektedir. Araştırmada, boşanmış ailelerin çocuklarının, boşanmamış ailelerin çocuklarından daha fazla davranış problemi gösterdiği bulunmuştur. Bu problemler hemen boşanmadan sonra, erken veya orta ergenlik döneminde görülmektedir. Araştırmanın diğer önemli bir sonucuna göre de boşanmadan önce düşük gelire sahip ailelerin çocukları, boşanmadan sonra daha fazla dışa yöneltilmiş davranış problemleri göstermektedir. Ayrıca boşanmadan önce ailenin ekonomik gücünün yüksek olması, çocuğu boşanmanın olumsuz etkilerinden korumada tampon görevi üstlenmektedir.”

ANNE KORUYUCU FAKTÖR

Boşanma öncesinde özellikle annenin çocuğu ile ilişkisinde duyarlı olmasının, çocuklarda görünebilecek davranış bozukluklarında koruyucu faktör olacağının altını çizen Özyurt, “Annenin boşanma öncesi duyarlılık ifadesi, anne çocuk ilişkisinin destekleyici, kabul edici olması ve duygusal ya da duygusal olmayan alanlarda ihtiyacı olduğunda yanında olması anlamına gelmektedir. Annenin boşanma öncesi iyi ebeveynlik yapması, çocuğun boşanma sonrasına çabuk uyum sağlamasını sağlayan önemli bir etken.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.