Kategoriler
Haberler Manşet

Brucella’nın teşhisinde yeni yöntem

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Aras, Türkiye’de hayvancılığın en büyük sorunlarından birisi olan Brusellozis hastalığının teşhisi için nanoteknolojinin kullanıldığı yeni bir metot tasarladı. Aras’ın hazırladığı bu metot, TUBİTAK’ın ‘3501 Kariyer Geliştirme Programı’ tarafından destek almaya hak kazandı.

‘Brucella DNA’sının Teşhisi Amacıyla Altın Nanoparçacıklarının Kullanıldığı AuNPs-Prob Nanoteşhis Metodunun Geliştirilmesi’ başlıklı projesine dair bilgiler veren ASÜ Öğretim Üyesi Zeki Aras, çalışmanın 24 ay süreceğini belirtti. Brusellozis hastalığının hayvancılığın önemli sorunlarından birisi olduğunu ve bu hastalığın teşhisi için son 20 yılda PZR temelli birçok yöntemin geliştirildiğini belirten Aras, “Fakat bu metotların bazı dezavantajlarından dolayı, alternatif moleküler yöntemler geliştirmek amacıyla dünyada değişik arayışlara girilmiştir. Bu alternatif yöntemlerin en yenisi, nanoteknolojideki gelişmelere paralel olarak geliştirilen altın nano parçacıklarının kullanıldığı AuNPs-prob nanoteşhis yöntemidir” dedi. Bu metotla en az miktardaki DNA’ların bile başarı ile tespit edildiğini, pahalı cihazlara ve amplifikasyona ihtiyaç duyulmadan 10 dakika gibi kısa bir sürede yöntemin sonuç verdiğini söyledi.

‘ARTIK HASTALIĞIN TEŞHİSİ İÇİN PAHALI CİHAZLARA GEREK YOK’

Tecrübeli personele ve pahalı cihazlara ihtiyaç duyulmadığı için özellikle enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde, küçük laboratuvarlarda rahatlıkla bu yöntemin kullanılabildiğini söyleyen Zeki Aras, “Teşhisinde ciddi sıkıntılar yaşanan ve hücre içi yaşayıp karmaşık patogeneze sahip olan brusellozis hastalığının tanısında, nanoteknolojinin kullanımının büyük avantajlar sağlayacağı şüphesizdir. Fakat dünya genelinde Brucella’nın hızlı nanoteşhisi amacıyla geliştirilmiş herhangi bir AuNPs-prob nanoteşhis metodu bulunmamaktadır. Önerilen bu araştırma projesiyle, ülkemiz hayvancılığına ciddi zararlar veren Brusellozis’in direk teşhisi için hızlı, güvenilir, yüksek hassasiyete sahip ve DNA amplifikasyonu gerektirmeyen AuNPs-prob nanoteşhis yöntemi geliştirilecektir” dedi.

Aras bu çalışmayla, Aksaray ve bölge illerdeki koyun ve inek atık vakalarında Brucella türlerinin ne ölçüde sorumlu olduğunun ve bölgede hangi Brucella türleri ile alt biotiplerinin dağılım gösterdiğinin ortaya konulacağını ve hayvan yetiştiricilerine hastalık ile ilgili bilgilendirmeler yapılacağını da belirtti.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Yrd. Doç. Dr. Zeki Aras’ı yaptığı araştırma projesinden dolayı kutladı ve başarılarının devamını diledi.

“Brucella’nın teşhisinde yeni yöntem” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.