Kategoriler
seo

Çocuklara cinsel istismarın önlenmesi Sarıoğlan’da ele alındı

Türkiye’de özellikle çocuk ve kadınlara yönelik cinsel istismarın artması yeni önlemleri beraberinde getirdi. Son olarak Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde ‘Çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesi’ ile ilgi alınacak önlemler masaya yatırıldı.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda, Sarıoğlan İlçe Kaymakamı Hasan Doğan’ın başkanlığında yapılan toplantıya, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Alparslan Bostancı, İlçe Emniyet Amiri Doğan Şenel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Tunç, İlkokul, Ortaokul ve Lise düzeyinde Okul Müdürleri ve rehber öğretmenleri katıldı.

Toplantıda, iletişimin önemli bir aracı olan internetin giderek yaygınlaştığı günümüzde, çocuklara yönelik cinsel istismarın internet ortamında büyük bir sorun yarattığına dikkat çekildi. Ayrıca, internet ortamının sadece Türkiye’de değil tüm dünyada küresel bir sorun haline geldiği, büyükşehirlerde olduğu gibi taşrada da etkisini gösterdiği tekrarlandı. Bu suçla mücadele etmek ve şimdiden Sarıoğlan’da bir dizi önlemler almak amacıyla “İnternet ortamında çocukların cinsel istismarının önlenmesi konusunda alınacak tedbirler” konulu bu toplantının yapıldığına da işaret edildi.

Toplantıda Palas Ortaokulu Rehber Öğretmeni Mustafa İpek, internet ortamında çocukların cinsel istismarının önlenmesi konusunu ele aldı ve bu konuda alınacak tedbirleri bir sunumla anlattı. Çiftlik Şehit Üsteğmen Nevzat Altuntaş Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Erman Ergün’de internetin nasıl kullanılması gerektiği, velilerin bu konudaki kontrolü, güvenli internet kullanımı gibi konularda bilgi verdi.

Toplantının sonunda internet ortamında çocukların cinsel istismarının önlenmesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortak çalışmaların yürütülmesi, rehber öğretmenler aracılığı ile velilerin bilgilendirilmesi, okul çevrelerinde ve İnternet kafelerde yapılan denetimlerin arttırılması gibi kararlar alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.