Kategoriler
Haberler

Doktor yazdı: “önce adam olacaksın!”

Komşunun karısına caka satacağım diye, muhtar, il meclis üyesi ya da vekil danışmanı aracılığıyla başhekime ulaşıp doktora telefon açtırmayacaksın mesela. Diğer insanlar gibi sıranı bekleyeceksin.
Akşama kadar buzlu rakı içip, sabahın beşine kadar alem yaptığında, ateşin çıktı diye acil servisi birbirine katmayacaksın.
Yoğun bakımdaki çocuğun gözlerini açtığında Allah Bağışladıysa eğer, günde 300 hasta bakan ve sadece senin gibi bir insan olan doktordan 80 yaşındaki dedeni diriltmesini beklemeyeceksin.
Kurtlar vadisi gibi saçma salak dizilerde kendini bulup, ‘ne gerekiyorsa yapılsın doktooorrr’ diye öküz gibi koridorlarda böğürmeyeceksin.
Ya da o kadar biliyorsan bu işi, ‘sağlam adamı öldürür bunlar’ yorumları yapıyorsan, gitmeyeceksin mesela hastaneye. Muskacıya, üfürükçüye ya da hocaya gidip okutacaksın kendini.
Cebinde yeşil kart, altında mercedes araba, vermediğin verginin, ödemediğin faturanın ve de en önemlisi başarılı olamadığın hayatının karşılığını doktor ve sağlık personelinden çıkarmayacaksın.
Beyin sapından ibaret kapasitenle, ‘yanlış iğne yapmış doktor, adam ölmüş’ gibi ipe sapa gelmez yorumlarda bulunmayacaksın mesela.
Ya da zar zor liseyi bile dışarıdan bitirmeye çalışırken, ‘iyi ki doktor olmamışım’ gibi aç tavuğun, rüyasında darı ambarı görmesi kavlinden atıp tutmayacaksın.
Doktora gidileceği gün banyo ve vücut temizliği yapılan zamanlar yaşandı bu ülkede. cahil kalmış ama imanlı ve görgülü insanlar vardı. görmediysen, düşüneceksin! Bilmiyorsan, öğreneceksin!
Ağzında leş gibi alkol kokusu, ter kokundan doktor yanına yanaşamıyorsa, kendine karşı saygı ve ilgi beklemeyeceksin.
O ana kadar hiç karşılaşmadığın birinin, sana, sağlığına ve kişiliğine senden daha fazla değer vermesini baklemeyeceksin.
Önce insan olmayı öğrenecek, insan gibi yaşayacak, insan gibi mücadele edecek, insanca değerler taşıyacak ve insanlığa yaraşır bir toplum yaratacaksın. Sonra hakettiğin değeri görmeyi talep edeceksin.
Op. Dr. Tamer Şakrak…

“Doktor yazdı: “önce adam olacaksın!”” için 7 yanıt

Merhaba doktorum bir tanesin. 21 yılı geçmiş meslekte birisin diye düşündük.Yaşamışlıklarımla örtüşüyor yazdıkların. Allah razı olsun. Teşekkür ve tebrikler. Hürmetler.

Tebriklerimi sunarım. Önce insan olmak gerek herşeyde. Önce edep, illa edep.
İlim yarım kaldı mı yukarıdaki tezatla başlar.
Küçük yaşlardan itibaren İlim gerek.
Edep gerek,
Allahütealanın korkusu her zaman gerek.
Bu satırların yazarı bir okul müdürüdür.
Tekrar yazınız nedeniyle tebrik ederim

Tebrik ederim ama bazı yerlerinde ki yazılarımızın yanlış bir söylem icinde olduğunuz ve alt tabakadan insanları aşağılayıcı bir tavır içinde bulunmanız gibi soylemlerinin ve belki her doktor aynı olmayabilir ama yüzde kırk lik bir kesiminin kendini beğenmişliği yüzünden insanları aşağılamasını da söyleseydiniz çok güzel olurdu.

Arzu hanima katiliyorum son yazmis oldugunuz insanlik ile olan yorumlar sadece o alt tabaka insanlar icin degil tum mevkideki insanlar icin gercerli oldugunu dusunuyorum.Doktorluk kutsal bir meslektir.Onunuzde hangi turlu insan olursa olsun elestirmeden iyilestirmek icin yemin verilmistir.Burda biraz fazla alt tabaka insan sifatini kullanilmasini dogru bulmuyorum.Doktorluk secilmisse zaten hee turlu seyi goze almaktir.
Saygilarinla

Arzu hanima katiliyorum son yazmis oldugunuz insanlik ile olan yorumlar sadece o alt tabaka insanlar icin degil tum mevkideki insanlar icin gercerli oldugunu dusunuyorum.Doktorluk kutsal bir meslektir.Onunuzde hangi turlu insan olursa olsun elestirmeden iyilestirmek icin yemin verilmistir.Burda biraz fazla alt tabaka insan sifatini kullanilmasini dogru bulmuyorum.Doktorluk secilmisse zaten hee turlu seyi goze almaktir.
Saygilarinla

Her türlü şeyi göze almanın içine öldürülmek,şiddet görmek,hakarete uğramak,küfür edilmekte girer,hasta olmayan insanların keyfi rapor taleplerini kabul etmediğinde “Allah belanı versin”i duymakta girer.hiçbir meslek grubu her türlü şeyi göze almaz,asla almamalı da.tıp fakültesi seçilirken herkes kutsal bir meslek seçtiği için mutlu ve huzurlu olacağını sanar,şuan hepimiz tüm sağlık çalışanları huzursuz ve mutsusuz.saygılarımla

zekiye ve arzu hanımlar , (öncelikle hekim olup olmadığınızı bilmiyorum) ama hekimlerinde önce insan olduğunu unutmayın. bizler bu mesleği yaparken ayrım yapmadan hasta hakkında yapılması gerekenlerin en iyisini yapmakla mükellefiz bu ayrı . bu yazıyı yazanın eline koluna yüreğine sağlık öyle gerçekki… hastasına ultrason bakarken koku nedeni ile gelen öğürme refleksi ni tutamayıp kendini odadan dışarı atan meslektaşımı neyle suçlayabilirsinizki. bunlar acil hasta değiller. elektif şartlarda bakılan poliklinik hastaları. şayet o cümleleri haksız görüyosanız ben hekim yada bi sağlık çalışanı olmadığınızı ve kuru kuru klavye oynatan bir yönden ucu size battığı için rahtsız olan insanlar olduğunuzu düşünüyorum..saygılar efendim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.