Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Doktorların Hayatını Zorlaştıran Bir Karar Daha !!!

26 Ocak’da ÖSYM tarafından bir açıklama yapıldı ve yazılı sınav sisteminin Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda uygulanacağını duyurdu. Bu kararı okuduğumda ya artık yeter dedim. Çünkü biz doktorların yaşamları her geçen gün zorlaşıyor, şiddet görüyoruz, değersizleştiriliyoruz ve genel anlamda tükenmişlik sendromu yaşıyoruz. Geçende okuduğum bir yazıda doktorlarda depresyon görülme oranlarının artmaya başladığı belirtiliyordu.

Sürekli sorunlarımızdan bahsediyoruz, ben ve benim gibi birçok meslektaşım bu konularda yazılar yazıyor. Çünkü biz mesleğimizi seviyoruz ve bu ülkede en güzel sağlık hizmetini en iyi ve mutlu bir şekilde vermek istiyoruz.

Ama sorunlar bitmiyor, çözülmüyor…

İşte bir yenisi daha… TUS’da açık uçlu sorular…

Düşünün 6 yıl Tıp fakültesinde okuyorsunuz, nasıl okunduğunu burada anlatmama gerek yok, doktorlar ve ailesinde doktor olanlar bu sancılı dönemi çok iyi biliyorlar. Okuduktan sonra mesleki anlamda tatmin olmak için meslektaşlarımız uzman olmak istiyor ve TUS’a giriyor, yani bu ülkede sağlık sisteminin en önemli öğelerinden biri olan doktorların hayatları bu sınavla belirleniyor. Bu sınavın hatasız ve adaletli bir şekilde yapılması gerekiyor değil mi? Çünkü sınavda hata olduğunda doktorun hayatı olumsuz etkileniyor, bir doktor hata yaparsa hastası, sağlık sistemi sıkıntıya giriyor.

Ve şunu düşünün bir sınava giriyorsunuz, bir yeri kazanıyorsunuz, 1-2 yıl sonra deniliyor ki, sorular hatalıydı, baştan hesaplama yapacağız ve kazandığınız yer değişebilir. Belki de o kişi kazanamamıştı. Kaç sınav oldu hatırlamıyorum ama sürekli sınavlarda sorularda hata çıkıyor ve yeniden hesaplama yapılıyor.

Her TUS’a ortalama 10.000-12.000 doktor katılıyor. Sınav çoktan seçmeli olmasına rağmen her sınavda6-9 soru civarında yanlış, hatalı soru yöneltiliyor. Sınavdaki hatalar insan hayatını nasıl olumsuz etkiliyor, bunu ben çevremdeki meslektaşlarımda maalesef çok net görüyorum. Çoktan seçmeli bir sınavda soru hazırlamada ve değerlendirmede hata yapılırken açık uçlu, yazılı bir sınavda nasıl bir değerlendirme yapılacak çok merak ediyorum. Adil olacak mı?

10.000 kişinin kağıdını aynı kişi okuyabilecek mi? Belli bir standardı olacak mı bu işin?

10.000 kişinin kağıdını bir memur mu okuyacak, yoksa bir doktor mu değerlendirecek?

Akut böbrek yetmeliğini, ABY diye kısaltan bir doktorun sorusu doğru olarak kabul edilecek mi?

Henoch-Schönlein Purpurası gibi hastalıkların ve ya Pseudomonas aeruginosa gibi yazılması sıkıntılı mikroorganizmaların isimlerini sınav stresi ile kaç doktor arkadaşım doğru yazabilecek? Hatta bir iki harf yanlış olsa doğru kabul edilecek mi?

Ülkemizde şeffaflık ve adaletten bahsedilirken biz doktorlara yapılan bir sınavın adil olmaması ve yeni bahsedilen bu sistem ile belli bir standartta olmaması ne acıdır!!!

Hepimizin isteği bu ülkede sağlık sisteminin en iyi olmasıdır, kimsenin bundan şüphesi olmasın. Sağlık sisteminin ve verilen sağlık hizmetinin en iyi olabilmesi için doktorların yaşamları biraz daha kolay hale getirilmelidir. TUS mutlaka hatasız, adil ve belli standartlarda yapılmalı, değerlendirilmelidir. Bu isteğimizi umarım bakanımız, yöneticilerimiz, ÖSYM değerlendirir.

Mesleğimizde huzurlu nice günlere…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

https://twitter.com/Dr_Erdinc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.