Kategoriler
seo

Engelliler, ücretsiz seyahati sınırlayan UKOME’ye tepki gösterdi

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, 6495 sayılı yasa ile verilen, ‘engellilere ücretsiz ve sınırsız seyahat hakkı’nın ne Belediye Meclisi ne de Bakanlar Kurulu kararlarıyla kaldırılamayacağı ve sınırlandırılamayacağını söyledi.
Turhan İçli, engellilerin seyahat hakkının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nce (UKOME) sınırlandırılmak istenmesine tepki için genel merkezde basın toplantısı düzenledi.
UKOME’nin 31 Ocak tarihli kararıyla şehir içi toplu taşına araçlarında engellilerin sınırsız yararlanma hakkını günlük 10, aylık 220 binişle sınırlandırdığına, gelen tepkiler üzerine karardan vazgeçildiğine işaret eden İçli, “12 Temmuz 2013 yılında çıkarılan 6495 sayılı torba yasa ile ücretsiz ve sınırsız seyahat hakkı, yasal güvenceye kavuşturuldu. 6495 sayılı yasayla 4736 sayılı yasada yapılan değişiklikler son derece açıktır.” dedi.

“UKOME’nin BU KARARININ İPTALİ İÇİN YÖNETSEL YARGIYA BAŞVURULACAKTIR”

İçli, hafif derecedeki engellilerin kendileri, ağır derecede engellilerin refakatçileriyle birlikte deniz ve demiryolları ile şehir içi toplu taşıma araçlarından, hiçbir sınırlama olmaksızın ücretsiz olarak yararlandığını vurgulayarak, bu hakkın ne Belediye Meclisi ne de Bakanlar Kurulu kararlarıyla kaldırılamayacağı ve sınırlandırılamayacağını söyledi.
UKOME’nin açıkça yasaya aykırı bir karar verdiğini dile getiren İçli, “bugünden öne alınmazsa söz konusu uygulama, bütün illere yayılacak ve kepçeyle verilen haklar, kaşıkla geri alınacaktır. Engelliler, haklı olarak bu yasadışı uygulamaya tepki duymaktadır. Bu haksız uygulamaya izin vermeyeceğiz. UKOME’nin yasadışı bu kararının iptali için yönetsel yargıya başvurulacaktır.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.