Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Gel vatandaş gel! acile gel!

InCaseOfEmergencyBreakGlassAcil servisler yıllardır acil servis değil, gece polikliniği olarak hizmet vermekte, işten çıkamayan, “gündüz çok önemli işleri olan” vatandaşlar randevu almadan acil servise başvurmanın mutluluğunu yaşamaktalar, ama ne pahasına?

Acil servisler mevcut halleriyle sağlık çalışanları için tam bir savaş alanı, mayın tarlası haline dönüşmüş durumdalar. Bunu sağlık bakanlığı da görmüş olacak ki yıllardır uygulanan ve daha etkin bir şekilde uygulanması gereken triyaj sistemini yeni bir çözümmüş gibi önümüze koyuyor.Evet  acil servislerde triyaj esastır fakat acil servislerin bugünkü hallerine sadece triyajla çözüm bulmaya çalışmak çok yetersiz bir gayret olur.

Türkiye’de acil servislerin temel sorunu zaten herkesin malumu olan acil olmayan hastaların acil servise başvurmasıdır. Acil servislerle ilgili konuşulmayan, dillendirilmeyen konu acil olmayan hastalar yüzünden acil hastaların müdahalelerinin gecikebildiği ve bu durumun hayati riske yol açtığıdır. Acil servise fazladan gelen her kişi, gerçek acil hizmeti alması gereken hastaların zamanından çalmaktadır ki bu kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca hasta yükü acil serviste çalışan sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşamalarına, yorgunluk nedeniyle işlerini yapmakta zorlanmalarına  yol açmaktadır.

Sadece triyajla bu iş yürümez. Eğitim kesinlikle şarttır. Vatandaşlarımıza kesinlikle medya, okul ve her türlü eğitici faliyet ile acil servisi acil hastaların kullanması gerektiği anlatılmalıdır. Acil servise gereksiz başvuran hasta yükünü azalmak için ICD tanı koduna göre hayati riski olmayan tanılarla izlenen hastalara otomatik olarak daha yüksek bir ücretlendirme getiren bir sistem işletilmelidir. Ayrıca normal poliklinik muayenesi için başvuran hastalardan polikliniklerde ek katkı ücreti alınmamalı ve böylece acil olmayan hastalar polikliniklere yönlendirilmelidir.

Aile hekimlerine uygulanan Cumartesi çalışma zorunluluğu ve getirilmek istenen esnek çalışma süreleri tamamen bir emek sömürüsüdür. Sağlık çalışanları zaten hali hazırda mesleklerinin gerektirdiği bir şekilde acil hastalar için ek mesai yapmakta ve bununiçin para almamaktadır. Bu nedenle acil servise alternatif olarak bir akşam polikliniği veya tatil günü çalışması yaptırılacaksa bu kesinlikle gönüllülük esasına dayanmalı, haftalık belli bir saati geçmemeli ve saat başına ek mesai ücreti ödenilerek uygulanmalıdır. Bunun aksi bir sistem sağlık çalışanlarının iyi niyetini, gayretini ve aziz emeklerini gasp etmeye çalışmaktır.

Acil servisler hepimizin göz bebeği olmak durumundadırlar. Acilde olay çıkartan, sağlık çalışanlarına sözlü ve fiziksel şiddet uygulayarak acil servisin işleyişini bozan ve o sırada tedavi almakta olan hastaların tedavisinin aksamasına yol açan şahıslar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Acilde uygulanan şiddet sadece bir nöbette yüzün üzerindehasta bakan sağlık çalışanlarını meslekten soğuttuğu için değil, acil serviste işleyişi bozup acil hastaların tedavi haklarını ellerinden aldığı için cezalandırılmalıdır.

Acil servisteki bir hekime ne kadar kızsanız da o kısa sürede yakınınızın veya sizin hayatınızı kurtarabilecek olan yalnız ve yalnız o ellerdir.  İnsanca sağlık hizmeti için, insanca çalışılan ve üst düzey bir kaliteyle işletilen acil servis hizmeti hepimizin en büyük özlemlerinden bir tanesidir.

Saygılarımla

Uzm. Dr Ahmet Onur Keskin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.