Kategoriler
Haberler

Hastanelere Sınıflandırma Belgesi

Artık hastaneler de performans ve kaliteleri yönünden sınıflandırmaya tabi tutulacak ve bu kapsamda Akreditasyon ve Kalite Standart belgelerini alacaklar.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı yani kısa ismiyle TÜSEB bünyesinde kurulacak olan Sağlık Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Üniversite ve Devlet hastaneleri için bazı kriterler getirecek. Bu kriterler, ile hastanelerin Uluslararası standartlarda olması sağlanacak. Tabiki bu kriterler için hastaneler standartları yakalamaya çalışacak ve bu kapsamda A,B,ve C şeklinde sınıflandırılıp sertifika alacaklar.

Üstelik sertifikalar sadece Hastaneler için olmayıp, hastane içerisindeki klinikler için ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutularak verilecek . Hasta sayısından yapılan ameliyata kadar, ameliyat sonrası komplikasyon oranlarından, iyileşme süreçlerine kadar bir çok konu dünya standartları kapsamında değerlendirmeye tabii tutulacak. Sağlık Personellerinin katıldığı hizmet içi eğitimler dahi bir kriter sayılacak.

Bu uygulama zaten aile hekimliklerinde kısmen uygulanıyor. Bazı Kriterler kapsamında aile hekimleri gruplandırmaya tabi tutuluyor. A sınıfı en üst sınıf olurken B,C,D ,E şeklinde sınıflandırma söz konusu oluyor. Aile hekimleri bu gruplandırma üzerinden ödenek alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.