Kategoriler
Haberler Manşet

Hastanın Aciliyetine Sağlık Personeli Karar Verecek

Sağlık Tesisleri Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre acillerdeki yoğunluğu azaltmak için hastaların önceliğini belirleyen triaj sistemi tüm hastanelerde yaygınlaştırılacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Tesisleri Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Muhammed Bayram Sağlık hizmetinin halka ulaşımının kolaylaşmasıyla acillerde yükün daha da arttığını  belirtti.

‘’ACİL OLMAYAN HASTALAR ACİL HASTALARA ULAŞIMAYI ENGELLİYOR’’

Bayram , zaman zaman gerçekte acil olmayan, poliklinik hizmeti alabilecek bir hastanın bile acile başvurduğunu ve bu durumun gerçekten acil olan hastaya müdahaleyi engelleyebildiğini kaydetti.

Durumun ciddi safhada olduğunu dile getiren  Bayram, “Acil hasta demek anında müdahale edilmediği takdirde kalıcı sekel veya herhangi bir hayati tehlikesi olan bir hasta demektir. Acil olmadığı halde ya da kendini acil hissedip acil olmayan hastalarımız da acile gelmekte, bazı acillerimizde bu oran yüzde 70-75’lere kadar çıkmakta, bu da gerçek acil hastaya ulaşmayı engelliyor” dedi.

‘’TRİAJ SİSTEMİNİ UYGULAMAYA BAŞLADIK’’

Gerçek acil hastalara ulaşma noktasındaki sorunları aşmak amacıyla hastanelerde triaj sistemini uygulamaya başladıklarını kaydeden Muhammed Bayram, uygulamaya göre hastalar acile geldiğinde gerçek acil hastası mı yoksa poliklinik hastası mı olup olmadığının belirleneceğini ve buna göre önceliğin sağlanacağını belirtti.

‘’UYGULAMA ACİLLERDEKİ YOĞUNLUĞU AZALTACAK’’

Bayram, uygulamanın acillerdeki yoğunluğu azaltacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti ;

“Hasta geldiği zaman kapıda bulunan triaj personeli tarafından sorgulanacak, hastanın şikayetleri alınacak ve bu şikayetlere göre hastanın acil olup olmadığı belirlenecek. Ambulansla gelen bir yaralı bekleyecek bir hasta değildir, doğrudan müdahale odasına alınacaktır ya da kalp krizi geçirme şikayetleri olan hasta da. Ancak 3 gündür boğazı ağrıyan bir hasta geldiğinde farklı bir alana yönlendirilecek.”

‘’PERSONELİDE DÜŞÜNMEK GEREKİYOR’’

Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Muhammed Bayram, acillerdeki yoğunluk sebebiyle  doktorların ve sağlık personellerinin  de sıkıntı yaşadığını belirtti. Acillere yüklenme nedeniyle doktorların ve sağlık çalışanlarının 8 saat aralıksız çalıştıklarını anlatan Bayram ; “Herkes kendine göre acildir, hastane kapısında beklemenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz ancak bu şartlar altında çalışan personelimizi de düşünmek gerekiyor’’ dedi.

‘’HEM HALK HEM HEKİMLER AÇISINDAN YARARLI BİR SİSTEM’’

Bayram, uygulama aşamasında vatandaşlardan da hoşgörü beklediklerini dile getirerek  Her yeni sistemin ilk aşamada olumsuz bir algı oluşturduğunu ifade etti. Bayram ; “Triaj sistemi hem halkımız hem de hekimlerimiz açısından daha yararlı bir sistem. Doğru hastaya zamanında müdahaleyi sağlayacak” dedi.

SAĞLIK PERSONELİNE TRİYAJ EĞİTİMİ

Triaj eğitiminin bazı hastanelerde kullanıldığını ancak bunu tüm hastanelere yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Bayram, bu doğrultuda 90 acil uzman hekime Antalya’da eğitim verildiğini söyledi. Bayram, bu hekimlerin de kendi hastanelerindeki personele eğitim vereceklerini belirtti.

kaynak: personelsaglik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.