Kategoriler
seo

İş adamları engelliler gibi değnek kullanıp maç yaptı!

Adana’da bir iş adamı derneği engellilerle futbol karşılaşması yaparak yaşadıkları sıkıntıları anlamaya çalıştı. Burç Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Emrah İlbilgili, sosyal sorumluluk projesi kapsamında farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, “Engelli arkadaşlarımızla maç yaparak onların yaşadığı zorlukları yaşamak istedik.” dedi.

Özel Burç Vural Lisesi’nden mezun öğrencilerin kurduğu BUGİAD’a üye iş adamları Adana Ampute Engelliler Spor Kulubü ile halı sahada karşılaştı. Engelli değneklerini alarak onlar gibi top süren genç iş adamları yaşadıklarını anlatmakta zorlandı. Dernek Başkanı Emrah İlbilgili, amaçlarının engellilerin yaşadığı zorlukları yaşamak olduğunu belirterek, “Onların yaşadığı zorlukların yanında bizim gerçekten hayatımızın ne kadar kolay olduğunu anladık.” diye konuştu. İlbilgili, spor kulubüne bundan sonra her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Adana Ampute Engelliler Spor Kulübü Kurucusu ve antrenörü Murat Kaya, BUGİAD’ın bundan sonra kendilerine destek verecek olmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Kaya, Adana’nın tek ampute engelli takımı olduklarını hatırlatarak, engellilere her zaman öncelik tanınmasına rağmen bazen desteklerin sözde kaldığına dikkat çekerek, her kurum ve kuruluşun engellilerin evden çıkarılarak sosyal faaliyetlere kazandırma adına, rehabilite etme adına desteklerini beklediklerini sözlerine ekledi.

Bu arada, iş adamları da ampute engelli takımla takımla futbol oynamanın zorluklarına değindi. İlk yarı değneklerle ikinci yarı ise değnekleri bırakan iki takım maçı 2-2 berabere tamamladı.

İşadamlarının görüşleri ise şöyle oldu:

– “Değneklerin zorlukları gerçekten kol kuvveti gerektiriyor. Çünkü sol ayağım dengede durmadığı için tek durduğu için çok zor oluyor. Normalde yürümek kol kası gerektirdiği için bence çok zor olacak. Dengede durmak önemli. Normalde tek değnek daha zor olabilir ama futbol açısından iki değnek daha iyi olacak.”

– “Biz daha kolay olacağını düşünüyorduk ama elimize bu baston gibi şeyleri alınca ne kadar zor olduğunu öğrendik. Hele değnekleri ilk aldığımızda avuçlarımız ağrıdı ama alışacağız. Bundan sonra da ampute futbol takımı ile maç yapmak istiyoruz her zaman.”

– “Adana Ampute Futbol takımı ile kısa süreli bir maç yapacağız. Kendimizi onların yerine koyup empati yapıp onların nasıl bir hayat yaşadığını kısmen de olsa anlamaya çalışacağız. Şu kadarcık kısa bir zamanda zorluğu anlatılamaz. Kısmen de olsa bir şey yaşadık elimize şu değnekleri alınca arkadaşların yaşadıklarını kısmen de olsa yaşadık. Empati yaptık en doğrusu bu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.