Kategoriler
Haberler

Kamu çalışanları bordro yaktı

Mersin’de Kamu-Sen ve Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri, çalışan ve emeklilere yönelik toplu sözleşmelerdeki zam oranlarını protesto etmek için bordro yakma eylemi gerçekleştirdi. Her iki sendikanın yetkilileri Memur-Sen’e tepki göstererek iktidarın arkasına saklanmakla suçladı.

Mersin’de defterdarlık binası önündeki ilk eylemi KESK üyeleri yaptı. ‘Asgari Ücrete 31 TL, Emekliye 24 TL, Memura 60 TL, Elektriğe Yüzde 10 Zam, Kaçak Saray’a 5 Milyar’ yazılı pankart açan KESK üyeleri adına açıklamayı Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt yaptı. Burada rutin bir eylemi gerçekleştirmek için değil isyanlarını haykırmak için toplandıklarını ifade eden Bozkurt, bordrolarını ise yoksulluğa, sömürüye meydan okuduklarını göstermek için yaktıklarını belirtti. Komu emekçilerinin yandaş konfederasyon tarafından imzalanan satış sözleşmesinin ürünü olan bu bordroları reddettiğini ifade eden Bozkurt, AKP ve yandaş sendikasının kamu emekçilerini sadaka ile kandıramayacağını anlamasını istedi. KESK üyeleri, Bozkurt’un basın açıklamasını okumasının ardından ellerinde bulunan bordroları yakarak tepkilerini dile getirdi.

“SEVR ANLAŞMASI GİBİ”

Daha sonra Kamu-Sen üyeleri protesto gösterisinde bulundu. Sendikanın İl Temsilcisi Mustafa Buyruk, yaptığı açıklamada, 2013 Ağustos’unda imzalanan anlaşmanın memur ve emekliler adına bir ‘Sevr Anlaşması’ olduğunu söyledi. Memurların haklarının masa başında gasp edildiğine dikkat çeken Buyruk, 2 milyon 600 bin memur ile 1 milyon 900 bin emeklinin hakkının elinden alındığını söyledi. Basiretsiz kişilerin memur ve emekliyi satışa getirerek 730 gününü çaldığını iddia eden Buyruk, “2014 yılında kamu çalışanının kaybının bin 500 ile 2 bin 500 TL arasında değişmektedir. Bu zarar emekli oluncaya kadar artarak devam edecektir.” diye konuştu. Memur ve emekli maaş artışları ile enflasyon artışları hakkında bilgi veren Buyruk, ‘Memnun-Sen’ olarak tabir ettiği Memur-Sen’in açıklamalarının ise akıllara zarar verdiğini söyledi. AKP ve sarı sendikanın kamu çalışanları ve emeklinin bu yılını cehenneme çevirdiğini belirten Buyruk, şöyle devam etti:

“Ay sonunu getiremeyen, borç batağında çırpınan, ısınmaya para ayıramadığı için bu soğukta battaniyeye sarılarak yaşamaya çalışan milyonlarca memurun bordrosundan yükselen bu ateş, hem bu dünyada hem öbür dünyada memuru satışa getirenleri ve işbirlikçi AKP yöneticilerini yakacaktır.” Açıklamanın ardından, bordrolarını yakan Kamu-Sen üyeleri daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.