Kategoriler
Haberler

Kanserden ölüme 80 yaş sınırı

İngiliz araştırmacılara göre; 2050’ye kadar 80 yaşın altında kanserden ölenlerin sayısı azalacak. Bilim adamlarının bu iyimser öngörülerinin gerekçesi ise, erken teşhis ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemeler

2050’de 80 yaşın altında kanserden ölen pek olmayacak.

Bu iddialı öngörü İngiltere’den geldi. College London ve King’s College London Üniversitelerinin araştırmasına göre, kanserle mücadelede tarihi bir dönüm noktasına gelindi.

Çünkü bilim adamları kanserin önlenebilir ya da tedavi edilebilir bir süreçte olduğunu belirtiyor. Sigarakullanımının azalması, erken teşhis ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemenin bunda payı büyük.

‘TIP İLERLİYOR, ÖLÜMLER AZALIYOR’

Sağlık taramalarında gözlenen ilerleme ile daha etkili ilaçların 80 yaş altındakilerin kanserden ölmesine engel olacağı düşünülüyor.

İngiltere’de kanserden ölenlerin sayısı 20 yıl öncesine göre üçte bir oranında azaldı. Ölenlerin yarısıysa 75 yaşın üzerinde.

Araştırmacılara göre, sigara kullanımı düşmeye devam eder, kanser ilaçları daha da geliştirilir ve bağırsak kanseri gibi geç teşhis konan kanser türleri önceden tespit edilebilirse önümüzdeki yıllarda daha büyük kazanım elde edilecek.

İngiliz araştırmacılar, kanserle mücadelede en etkili faktörlerden biri olarak düzenli aspirin kullanımını gösteriyor. Kanama yapabileceği gerekçesiyle doktor kontrolünde alınması önerilen aspirinin, kanserden korunmada yardımcı olduğu düşünülüyor.

posta.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.