Kategoriler
Haberler Manşet Son Dakika

Korkutan sonuç: “Türkiye’de doktorların yarısı tükenmişlik yaşıyor”

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, 325 doktor arasında yaptıkları araştırma sonucunda yüzde 51’inin hasta olduğunun ortaya çıktığını, psikiyatrik rahatsızlığı olmayan doktor ise bulunmadığını söyledi. Doktorların yüzde 68’inin mutsuz olduğunu ve gelecek kaygısı taşıdığını belirten Aydın, “Yani biz vatandaşlarımızın ve kendi sağlığımızın endişesindeyiz. Biz de bu ülkede yaşıyoruz, bu sağlık sisteminden biz de sağlık hizmeti alıyoruz. Sağlık sistemimizin iyi olması, vatandaşlarımız gibi bizim için de çok önemli, bizim mücadelemiz bu yönde. Sağlık çalışanları da gerçekten ciddi anlamda yıpranmıştır ve bu yoğunluktan, daha da kötüsü hekimler geçim derdinden ya da iş yoğunluğundan dolayı kendi sağlıklarını göremez hale gelmişler, kendi sağlıklarına kör hale gelmişler. Doktorlar da hasta ama kötü olan bu aslında. Umursamazlık mı diyelim, görmezlik mi diyelim, öteleme mi diyelim, ne dersen de hekimler kendi sağlıklarını göremez hale gelmişler.” şeklinde konuştu.

Araştırmada, doktorların ayrı bir tuvaleti ve odaları olmadığını da gördüklerini belirten Oda Başkanı Aydın, sağlıkta dönüşümün hekimleri de hasta hale getirdiğini söyledi. Doktorların hem bedeni hem de ruhi olarak sağlık problemi yaşadığını kaydeden Aydın, “Problemler, sağlıkçıların verdiği sağlık hizmetlerine de ister istemez yansımakta. En acı olanı da maalesef sağlık çalışanlarının pek çoğunun gelecekten umutları da yok. Doktorların bu durumu, sağlık hizmetinin kalitesine olumsuz yansımakta. Vatandaşlar, daha kalitesiz sağlık hizmeti almakta. Sağlık çalışanları da bedensel olarak kendi sağlıklarını öteleyerek sağlık hizmeti vermektedir. Kanser hastası olduğu halde çalışmak zorunda olan hekim arkadaşlarımız var ki bu, çok ciddi şekilde sorgulanması gereken bir durum. Hekimler, ülkemizdeki diğer vatandaşlarımız gibi gelecek güvencesi olmadan hem sağlık hem de ekonomik olarak çalışmak durumundalar. Türkiye’deki sağlık çalışanları, sağlıkta dönüşümün bedelini bedensel ve ruhsal sağlıklarını kaybederek ödeme durumundalar. Bizim artık bu bedeli ödeme ve taşıma durumumuz kalmamıştır. Bitme, tükenme noktasındayız. Meslektaşlarımızla konuşmak, hal hatır sormak istiyoruz ama o ortamları bize sağlayacak bir ortam da yok.” dedi.

Sağlık çalışanlarının dile getirdikleri sıkıntıların, Sağlık Bakanlığı tarafından siyasi veya değişik gerekçelerle dikkate alınmadığını idda eden Metin Aydın, “Keşke Sağlık Bakanlığı bizi dinlese, sorunlarımızı iletsek, çözüm aşamasında beraber, kol kola, hem kendi adımıza hem de ülkemizin sağlık ortamının daha iyi noktaya gelmesi konusunda bir ortam oluşsa ama maalesef o ilişki ya da diyaloğu şu ya da bu şekilde sağlayamıyoruz. Beraber olamaya varız ama bizim bu şekilde ilettiğimiz sorunlar ya da eleştiriler, farklı bir şekilde ya da siyasi bir söylemmiş gibi algılanıp dikkate alınmayabiliyor veya görmezlikten gelinebiliyor. Yani biz vatandaşlarımızın ve kendi sağlığımızın endişesindeyiz.” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının durumu ve mevcut durumlarla ilgili bir yaptıkları çalışmayla ilgili de bilgi veren Aydın Tabip Odası Başkanı, şunları kaydetti: “Bu çalışmaya 325 hekim arkadaş katıldı. Çıkan sonuç itibariyle baktığımızda, çalışan hekimlerin yüzde 51’inin ciddi anlamda bir sağlık problemi olduğunu tespit ettik. Dahiliye, kardiyoloji, endokrin, psikiyatri, göz, beyin cerrahisi, ortopedi, gastroenteroloji, fizik tedavisi hastalıkları var. Bu hekim arkadaşlar, hastalıkları olasına rağmen mevcut sağlık ortamında kendi geçimlerini, günlük yaşantılarını devam ettirebilmek için de çalışmak durumda kalıyorlar. Yine anketimizde, hekimlerin yüzde 62’sinin mutsuz olduğunu tespit ettik. Bu hekim arkadaşlarımızın gelecekle ilgili umutsuzluğu da yüzde 96 oranında. Hekimlerin yüzde 68’i mevcut sağlık ortamlarının kötü olduğunu tespit etti, yüzde 90’ı da gelecek sağlık ortamının daha kötü olacağını belirtti.”

“Korkutan sonuç: “Türkiye’de doktorların yarısı tükenmişlik yaşıyor”” için bir yanıt

çok güzel tespitler.ancak merak ediyorum neden emekli olduğunda bir doktorun ne kadar maaş aldığı konusunda bir değerlendirme yapılmıyor.öğrenim durumları göz önüne alınarak savcı ve hakimlerin emekli maaşları ile doktorların bir karşılaştırması yapılsa ne kadar çarpıcı bir tablo ile karşılaşılır acaba?.hatta bu çalışma imam vaiz ve polislerle de genişletilebilir.teşekkür ederim.dikkate alırsanız çok sevinirim.saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.