Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı Personeli Yine Mağdur

Söz konusu düzenlemeden Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan asistanların ve akademik unvana sahip eğitmenlerin yararlandırılmaması üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından Maliye Bakanlığı’na bir başvuru yapıldı.

Yükseköğretim Personel Kanunu’nda yapılan değişiklikle üniversitelerde görev yapan akademik personele Yükseköğretim tazminatı ve Akademik Teşvik Ödeneği getirilmişti.

Akademik personelin maaşına zam anlamına gelen yükseköğretim tazminatına ilişkin düzenleme ile bir asistanın yani araştırma görevlisinin maaşına 835 TL, Yrd. Doçent, Doçent ve Profesörlerin maaşına ise 726 TL zam gelmişti.

Söz konusu düzenlemeden Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan asistanların ve akademik unvana sahip eğitmenlerin yararlandırılmaması üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından Maliye Bakanlığı’na bir başvuru yapıldı.

Sendikamız tarafından yapılan başvuruda Yüksek Öğretim Kurumu kadrosunda bulanan öğretim elemanlarının bu zamdan faydalanırken aynı işi yapan ve kadrosu sağlık bakanlığında bulunan asistan ve öğretim elemanlarının bu zammın kapsamı dışında bırakılmasının eşitlik ilkesini ve eşit işe eşit ücret ilkesinin zedelediğine dikkat çekildi.

Bu farklı uygulamanın Sağlık Bakanlığı’nda asistan kadrosunda bulunan asistanların ve Eğitim Uygulama hastanelerinde görev yapan eğitmenlerin (akademik ünvanlı personel) moral ve motivasyonunun olumsuz etkilediği kaydedildi.

Bu mağduriyetin önlenmesi nedeniyle Maliye Bakanlığı’nın bu konuda bir çalışması olup olmadığının bilgisinin verilmesinin istendiği başvuru yazısında bir çalışma yapılmıyorsa hiçbir ön şart olmadan tüm akademik personelin söz konusu tazminat ve ödenekten yararlandırılması istendi.

“Sağlık Bakanlığı Personeli Yine Mağdur” için bir yanıt

umarım bu derin adaletsizlik giderilir.

yalnız birtakım üniversite asistanlarının eah asistanlarına “zaten yüksek alıyordunuz, döner fazlaydı, şimdi eşitlendi” gibi şeyler söylediğini çok gördüm, duydum. bu yaklaşımın ne denli saçma olduğunu fark etmemiz gerek. tus sonrası tercihi yapılırken hangi hastanede ne kadar para kazanacağını bilerek yine de üniversite hastanesinde çalışmayı seçenler, alınan ücretlerin farklı olmasını eleştirme hakkını en baştan kaybetmişti. kimse kimseyi tıp fakültesinde asistan olmaya zorlamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.