Şehir Hastaneleri Meselesi

1) Devlet yandaş patrona bedava arazi veriyor.

2) patron bu araziye devasa bir hastane yapacak.

3) devlet bu binayı hastane olarak kullanmak icin patrondan kiralayacak. Mesela yıllık

3 liraya. (Bu arada binanın inşaası 3 lira etmiyor)

4) sonra devlet aynı patrona diyecek ki: burayı al sen benim adıma işlet, işletme karşılığı da sana her yıl 3 lira daha

5) hastanenin içindeki, güvenlik, temizlik, kantin, otel, eczane, radyoloji hizmetleri, taksi duragi, lokantalar, dükkânlar, çiçekçi, gasilhane hizmetleri, ameliyathane hizmetleri, yoğun bakım ve yanık üniteleri dahil bir çok sey taşeron olarak yine aynı patrona verilecek.

6) devlet hastaneye %70 doluluk garantisi verecek. Boş kalan yatağın parasını ödeyecek.

7) rakip olmaması için o şehirdeki devlet hastaneleri kapatılacak. Örneğin ankaradaki 4-5 hastaneyi kapatıp bir şehir hastanesinde toplayacaklar.

8) Patrona ucuza çalışacak doktor da lazım. Son zamanlarda üniversitelerdeki hocalara, devlet hastanelerindeki uzmanlara yapılan baskılar sonucu sayısız istifa yaşandı. Büyük üniversitelerde neredeyse hoca kalmadı. Bunların muayenehane açmalarını ve başka özellerde çalışma şartlarını da imkânsız kurallara bağladı.. Mecbur patronun şehir hastanesinin kucağına (hem de seçenek olmadığı için ucuza) düşecekler.

9) Aile hekimlerine yapilan baskilarla da acillerinde ve baska birimlerinde amele parasina calistirilacaklar

10) İllerde tek çatı altındaki saglik teskilatinin ikiye bolunme sebebi ne idi saniyordunuz: il saglik mudueluklerini Halk Sagligi ve Kamu Hastaneleri diye ikiye bolduler. Para etmeyen halk sagligi devlete kalacak. Kâr getirecek olan hastaneler ozele devredilecek.

Uzucu olan, butun bu planlar birilerini zengin etmek icin yapiliyor. Memleketimin insaninin gelecegini daha saglikli yapmak icin degil. Halkbuki cok basit ve ucuz tedbirlerle cok daha saglikli bir turkiye olusturulabilir.

Halkimiz da hala “saglikta donusum” isimli tecavuz hapi ile uyutulmaya devam etsin.. Her sey daha iyi ve guya ucuzmus..

Ne eczanede odedigin paranin farkindasin, ne de istedigin zaman sana serum takmayan doktoru dovebilmenin kalite artisi olmadiginin..

Dr. Cihan Selçuk EKŞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.